| Mony_Nelly_1995 a întrebat:

Stiti cam cat ar costa sa traduc in manuscris de 109 pagini din spaniola in romana la un traducator autorizat?

Răspuns Câştigător
| Anonim123321 a răspuns:

Intre 15-20 lei

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pretul este de cca 20-30 lei pe pagina, asa ca traducerea manuscrisului va va costa cca 2.200 - 3.300 lei.

| ioanaioana a răspuns:

In general pe o pagina tradusa se cere intre 10-20 lei

| Darkmagic a răspuns:

Pretul unei traduceri se stabileste in functie de limba in /din care se va realiza traducerea, in functie de gradul de dificultate al textului si de domeniul de care apartine respectiva traducere, daca sunt traduceri specializate sau nu ( tehnice, medicale, juridice, literare, etc). La acest pret de traducere se poate adauga si taxa de urgenta, care va reprezenta 50% in plus din valoarea totala a traducerii.
Unele firme practica preturi per pagina (ca la xerox), altele per numar de caractere ale respectivului text.
Mai jos ai o oferta cu reducere de 30% luata in mod aleatoriu (de pe net), asa ca va trebui sa te pregatesti sa scoti din buzunar o suma ceva mai "cuprinzatoare" decat "polul" recomandat mai sus... happy

Tarife – TRADUCERI SCRISE
Limba străină Tarif / 2000 caractere
TVA Inclus
Engleză
Franceză
Spaniolă
30 Ron
21 Ron (-30%)

| Darkmagic a răspuns:

Multumim si noi ca ne intrebuintam aiurea, ca sa creditezi tu primul raspuns dat in bataie de joc. laughing
Iti doresc sa gasesti un "traducator" care sa-ti rezolve tie 109 pagini, "intre 15-20 de lei". big grin
Ce oameni... laughing

| zuzualina a răspuns (pentru Darkmagic):

Hmmm. am o banuială... cum ca acela e un alt cont de-al ei.

Plus că MANUSCRIS = text scris de mână, nicidecum de calculator. acela e text TEHNOREDACTAT.

| Darkmagic a răspuns (pentru zuzualina):

Absolut corect. happy
Si daca mi-as permite sa-i dau un sfat...raspunsul tau si al lui Ioandelasal se apropie cel mai mult de realitate. happy
Ma rog... Sa aibe succes. happy

| Mony_Nelly_1995 explică (pentru zuzualina):

Dati-mi acum in cap ca m-am exprimat gresit...Da, imi cer scuze, este un document word cam de 109 pagini scris in spaniola veche.Mai precis, este o carte care nu se gaseste in romana.Am auzit multe pareri diferite, si de aceea am intrebat...pana la urma ma poate lamuri cineva?

| zuzualina a răspuns (pentru Darkmagic):

Să aibă „succesuri" laughing Nu are cine să-i traducă (doar Google Translate. Și care e FREEE! ) și dacă ai ei au +/- 100, 000 € salar/lună/fiecare...

| zuzualina a răspuns:

Depinde dacă e citeț sau nu.

În jur de 30-35-40 lei. Depinde de tariful traducătorului.

| Mony_Nelly_1995 explică (pentru zuzualina):

Este scris la calculator...Multumesc mult

| vinusipaharu a răspuns:

In jur de 500-700 de euro.