| CosminCiotina a întrebat:

Stiți cumva dacă personalul de la ambasadele din România ale altor țări vorbește bine limba română?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-i obligatoriu. Orice ambasada are translator.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, vorbesc romaneste!

| Bizon95 a răspuns:

NOPE
1. in ambasade nu au acces cetatenii altor tari (decat in zona de relatii cu publicul/vizite oficiale), chestie de secrete de stat and ol' that good SHlT
2. exista translatori
3. totusi, cei care sunt numiti (ambasador, alte functii care nu imi vin in cap la ora asta) si care nu sunt trimisi acasa prea curand (stau cativa ani in Romania) au bunul simt sa invete romana... am vazut ambasadori straini care vorbeau romana binemercic!

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

Nu, serios? Ca n-ai vazut ce buluceala era pe vremuri la unele ambasade pentru luat vize. Da, unele tari nu aveau consulat separat de ambasada. Ca altfel nici la Enel n-au oamenii voie sa intre in ce camere vor, de ce ar fi altfel la ambasade?

Răspuns utilizator avertizat