| Joker3134 a întrebat:

Stiti cumva niste pastile de pastrare a concentrarii foarte bune? de la un timp pare a-mi fugi mintea de la o obsesie paranoica.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru ADHD se da Ritalin (ti-l poate da doar pe reteta de la medic).

| minrest a răspuns:

Trateaza dispozitia paranoica pe fondul careia s-a dezvoltat obsesia paranoica, care nu iti permite sa te concentrezi. De ce asta? Tu nu te poti concentra tocmai ca sa nu iti dai seama ca obsesia ta este irationala, si nu poti trata cu un medicament un simpom creat de tine.

| Itanul a răspuns:

Pastile, nu exista. Doar autocontrol.
Dar intrebarea ta... mitea iti fuge "de la o obsesie" sau "la o obsesie"? Daca fuge de la acea obsesie, e bine, e chiar foarte bine.

| Nico23458 a răspuns:

Doar medicamentele de memorie, cred. Dat nu-ți recomand. O colega a luat înaintea unui examen și era să adoarmă acolo. Și cred că îți dai și tu seama că obsesia aia paranoica nu-i ceva normal, vorbește cu un psiholog pentru inceput, apoi s-ar putea sa ai nevoie de psihiatru (s-ar putea sa ai nevoie și de medicamente, iar un psiholog nu poate da rețetă).

| Adry05 a răspuns (pentru Nico23458):

De unde naiba? Ca alea iti dau chiar energie, au cafeina in ele.
Am luat si eu si din contra, te trezesc nu te adorm, cine stie ce-a luat sau a stat toata noaptea treaza si de aia, nu i s-a facut somn de la pastile, n-are cum.

| Nico23458 a răspuns (pentru Adry05):

Eu am zis ce-am auzit, n-am luat că să știu cum e.