| Rosimina a întrebat:

Stiti cumva PRECIS daca nu am inca 18 anii sa mergin tara fara procura? Cineva mi-a spus ca poti trece si cu autocaru si cu avionu ara procura, numai cand plec din Romania atunci imi trebuie. Este adv?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cetateanul roman minor are nevoie de o declaratie(nu procura) a ambilor parinti, autentificata de un notar public, in care acestia isi dau acordul ca minorul sa plece in strainatate si indica un insotitor major. Pentru intrarea in Romania nu este nevoie de aceasta declaratie ci doar pentru iesirea din Romania.
In acest sens sunt prevederile Legii nr.248/2005, cu modificarile ulterioare, art.30. Numai bine!

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

In tara POTI circula FARA, atunci cand vrei sa treci granita cu masina, avionul, trenul, vaporul, sau cu piciorul, ai nevoie de procura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, daca parasesti tara trebuie sa ai acordul parintilor pina la varsta de 18 ani

| TrolloVlogger a răspuns:

Eu nu am putut trece in RepublicaMoldova fara procura, in Romania poti calatorii fara procura chiar daca nu ai procura. Eu acum 5 zile, am vrut sa trec cu bunicii in RM, dar nu am putut cu toate ca aveam procura, dar mai nou iti trebuie si cazier si procura pentru a trece in strainatate cu un adult, sper ca te-am ajutat! Funda?