| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca pare o intrebare stupida. Dar pana acum eu nu am folosit cablu de internet, foloseam Wi-Fi de la un router de la RDS.
Deci problema mea este ca mi-am cumparat un Calculator, si vreau sa ma conectez la internet, prin calbu de internet, nu prin Wi-Fi.
Doresc sa cumpar un Router nou pentru asta, deoarece cel WI-FI esti cam slab, dar nu stiu cum functioneaza...
Si cam astea ar fi intrebarile:
1. Imi vin toate cablurile odata cu el, sau trebuie sa le cumpar separat
2. Trebuie bagat in priza sau direct pun cablul in calculator?
3. Trebuie sa mai fac ceva configurare in calculator dupa?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. da routerele vin cu cabluri
2. logica ca trebuie bagat in priza, niciun router nu functioneaza doar cu aer
3. trebuie sa configurezi routerul de la zero

| mihai69 a răspuns:

Cumpără un router care poate transmite la 1 G pe cablu și 300 M (norma n wifi).
1. router-ul vine doar cu cablu de alimentare (plus alimentator dacă e separat) și un cablu ethernet scurt, pentru legare cu un calculator. O să ai nevoie de (cel puțin) unul mai lung, în funcție de locul unde îl montezi;
2. alimentarea se bagă în priză, cablul ethernet în PC și cablul de la vechiul router în mufa de WAN a celui nou;
3. în mod normal, la calculator nu trebuie să faci nimic, dar va trebui să configurezi router-ul.

| MarianGeorge a răspuns:

Mersi de raspunsuri, merge pus si in prelungitor, sau doar in priza?