| Hohenheim a întrebat:

Sunt in Italia de ceva timp si vara asta am sa ma intorc in tara, nu am buletin italian, si nu am nici buletin romanesc.
Ce documente imi trebuie pentru a face buletinul in Romania?

Răspuns Câştigător
| ionutz03 a răspuns:

Certificat de nastere
un act de prorietate ca sa fii trecut in spatiu
o taxa de 7 lei si un timbru de 4 lei
si vreo 2 cereri pe care le iei de acolo unde depui catele.
Dupa certificat si act de proprietate iti trebuie cate o copie sau doua.
Mult succes.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.97/2005, republicat în 2011, art.14, citez:
"ART.14.(1)Actul de identitate se elibereazã de cãtre serviciul public comunitar de evidenţã a persoanelor de la locul de domiciliu sau reşedinţã a persoanei fizice, pe baza cererii scrise a acesteia sau, în cazul persoanei fizice puse sub interdicţie, a reprezentantului sãu legal.
(3) Cererea pentru eliberarea actului de identitate reprezintã formularul-tip pe care cetãţenii români îl completeazã pentru obţinerea unui act de identitate şi care conţine informaţiile cu caracter personal stabilite de lege pentru constituirea şi actualizarea R.N.E.P.
(4) Cererea pentru eliberarea actului de identitate se semneazã în prezenţa lucrãtorului serviciului public comunitar de evidenţã a persoanelor şi trebuie sã fie însoţitã de documentele care fac, potrivit legii, dovada numelui de familie şi a prenumelui, a datei de naştere, a stãrii civile, a cetãţeniei române, a adresei de domiciliu şi, dupã caz, a adresei de reşedinţã." Numai bine!