| AncutaRobert1234567890 a întrebat:

Sunt la Scoala Profesionala, in anul 3, la sfarsitul celor XI clase voi sustine o proba practica pentru obtinerea unei diplome cu o anumita meserie.
-Daca nu sustin aceea proba practica iau vreo diploma?, adica iau diploma ca am terminat scoala profesionala de 11 clase?, nu vreau sa dau acel examen, pentru ca cred ca nu ma va ajuta in viata accea meserie.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa primesti doar foaia matricola pe cei 3 ani de studii la profesionala dar n-o sa primesti certificatul de calificare profesionala, acesta este actul care dovedeste ca ai o calificare si acesta se solicita daca vrei sa te angajezi in respectiva meserie.

| AncutaRobert1234567890 explică (pentru Ioandelasal):

Deci o sa apar cu 11 clase terminate, mai pe romaneste?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AncutaRobert1234567890):

Poti sa spui si asa, o sa apari ca ai terminat o scoala profesionala de 3 ani.