| QAlessia a întrebat:

Sunt o persoana cu un copil minor, nu am nici un venit daca mi se acorda ajutor social si cat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti primi ajutor social daca indeplinesti conditiile prevazute de Legea nr.416/2001, cu modificarile ulterioare si suma poate fi de maximum 225 lei lunar. Deoarece ai un copil minor banuiesc ca primesti alocatie, aceasta este considerat venit, astfel ca suma o sa fie mai mica, respectiv diferenta dintre 225 lei si venitul pe membru de familie. De asemenea poti primi alocatie pentru sustinerea familiei, in suma de 50 lei, in baza Legii nr.277/2010. Succes si numai bine!