| VasileRapidistu13 a întrebat:

Sunt oameni carora nu le ajung 5000lei de unul singur fara sa investeasca in case, masini, imi spuneti si mie pe ce dai acesti 5000lei si tot nu iti ajung? Te duci la terase 500lei pe luna indiferent de cat ai cheltui si oricum nu poti sa mananci numai prosti, 1000lei benzina plimbatul peste tot, mancarea 1500lei sa zicem ca nu mai stai sa gatesti, utilitati ceva 300lei mai o haina 200lei, hai ca de 500 lei mai te duci la un film, mai faci o alta placere, mai o cheltuiala in excursie mai ramai cu 1000lei si oricum le-am umflat preturile, e exagerat ca nu dai 1500lei pe mancare.

27 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Intr un oraș mare 5000lei se duce lejer pe chirie, transport și mâncare. Și la cât ai crescut preturile la mâncare acum daca vrei să mănânci decent și să îți mai faci și o pofta din când în când ajungi fara niciun efort la 2500lei luna.

| VasileRapidistu13 explică (pentru suntserios):

Eu am locuit inBucuresti si m-am descurcat cu mancarea cu 1200lei dar mancam sanatos nu toate tampeniile, dar eu am uitat sa mentionez 5000lei intr-un oras mic! intr-un oras mare intr-adevar nu mai e asa wow, bine pentru mine e ok, dar depinde de la om la om dvstra am vazut ca suneteti un om foarte bine pregatit profesional si castigati bine, fiecare cum considera si fiecare cheltuie cat vrea si unde vrea.

| VasileRapidistu13 explică (pentru suntserios):

Dar peste 80% din tara nu ia peste 5000lei.

| suntserios a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Cu 1200lei, deci 40lei pe zi sigur nu mâncai sănătos. Era alimentație de subzistență cu fac multi romani de altfel, din păcate.

| suntserios a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Nu am zis nicăieri că toată lumea ia 5000 lei, eu doar am incercat sa îți arăt că 5000nu e o sumă mare. Multi trăiesc totuși mai mulți în casa și se aduna veniturile. Daca ar fi sa trăim toți pe cont propriu...

| VasileRapidistu13 explică (pentru suntserios):

Dvstra spuneti bine, dar intr-un fel e bine si de unul singur, daca iti o nevasta care iti cheltuie banii ce faci? eu ma cunoscut oameni care nu s-au insurat pe motiv ca le cheltuie banii nevestele.

| suntserios a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Tu ai cunoscut oameni care nu s au insurat că nu a vrut niciuna sa stea cu ei și ai găsit ei scuza cu banii

| VasileRapidistu13 explică (pentru suntserios):

Nu stiu eu nu am stast niciodata cu o femeie, serios vorbesc dar mai bine sincer, deci nu stiu ce au in cap femeile, se prea poate sa fie si in goana banului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Terase 500 de lei pe luna? laughing
Pai o cafea in centru e 12 lei. Daca mananci cu un prieten, faci nota de 120 de lei cu chestii de baza.
Pot sa nu-ti ajunga 1000 de lei pe luna pentru iesiri, mai ales daca mananci des in oras, si le ai cu cluburile. In club daca te apuca betia, e vreo 300 de lei o sticla de bautura. Nu faci doar tu cinste, dar daca sunteti 5-12 la o masa, vine rapid randul tau.
Cu motorina eu ma descurc in 500 de lei.
Hainele pot fi 1000 de lei la 2-3 luni.
Utilitatile sunt discutabile. Unii stau in garsoniera, altii incalzesc peste 100mp.
Masinile de doamne-ajuta mananca service si taxe in jur de 5000 de lei pe an.
Telefonul trebuie schimbat la 2-3 ani, e macar 1000 de lei si ala.
Casa fara animal de companie e pustiu, deci vreo 50 de lei pe luna consuma si pisica. Un caine e cel putin triplu de scump.
Internetul, curentul si gazul fac un 400 pe luna. Dar prin casa e totul ok? Nu cred laughing
Mai trebuie o zugraveala, un parchet, niste beton, un foisor, un gard.
Masina crezi ca o cumperi usor? Mai bagi si acolo 100e pe luna economie sau rata, ca in maxim 5 ani trebuie schimbate rablele.
In viata de adult, oriunde iti fixezi privirea, mai gasesti 1000-1500 de lei de spart.
Un tanar de 25 de ani din Cluj, platit cu 5000 de lei, jumate ii baga in creditul pentru apartament, iar din 2500 trebuie sa traiasca intr-un oras scump, eventual si cu o masina draguta, ca deh... o viata avem.

| VasileRapidistu13 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Intr-un oras mic am uitat sa precizez! si fara sa investeste in casa si masina 5000lei! animal de companie aia nu e musai, intr-un oras mic o cafea e 5 lei ori 30 de zile 150lei ca daca iei milioane de pizza la terase te imbolnavesti si nu mai consumi acei 5000 lei care nu iti ajung.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

In oras mic locuiesc. E 6 lei cafeaua de la barul din colt, cu pacanele. 2 lei la Lidl, 8-10 lei in oras, mai de top.
Dar daca ramai in oras mic, rupi investitiile. Construiesti mereu, cauti loc sa te desfasori. Ar fi trist sa stai in Navodari la etajul 1, in doua camere semidecomandate, pereti de beton, pola AC, si sa zici ca ai tot ce iti doresti. Mai ales fara pisica.
Nu stiu unde mananci tu in oras, dar eu sunt sigur ca restaurantele pe care le frecventez gatesc cel putin la fel de natural ca acasa. Fast-food e una, restaurantele gatesc mai bine decat mamele noastre. Au carne congelata, legume din piata, condimente normale.

| VasileRapidistu13 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu sunt din targu jiu iau o apa plata la restaurant si dau 4 lei pe ea, ca mananc sanatos si n-are rost sa arunc banii, dar e alegerea mea eu nu tin pe nimeni fiecare cheltuie cat vrea, poate am gresit 5000lei pentru mine e mai mult decat suficient, restul nu cunosc.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Fa un mic update, vezi cit costa alea-alea... daca nu cumperi cu mare grija si atentie mincarea, sari de 1500 fluierind. De utilitati nu mai zic...

| alina2k18 a răspuns:

Utilitati 300lei si o haina 200?
laughing
Daca nu gatesti si iei pranzul in oras si pentru cina comanzi minim 80 lei pe zi.

| VasileRapidistu13 explică (pentru alina2k18):

Nu sa mananci la restaurant, Alina, mananci acasa, dar nici sa te imbolnavesti adica nu 10 hamburggheri care o sa te duca la 100lei mancarea pe zi, utilitati eu dau 300lei pe zi, am uitat sa precizez intr-un oras mic, asa in Cluj intr-adevar s-ar putea ca 5000lei daca faci ce-ti place sa nu fie chiar asa mult, iar haine come on nu cumperi pe fiecare luna adidasi cu 300lei...

| haileewatson a răspuns:

Fiecare stil de viata e diferit. Unii oameni au rate la banca sau chirii, plus alte cheltuiteli pe servicii pe care le folosesti lunar: abonamente, sala de fitness, etc, poate au animale de companie sau alte chestii.

| VasileRapidistu13 explică (pentru haileewatson):

A scuza-ma da, poftim sala de fitness 100lei pe luna in plus din cei 5000lei.

| haileewatson a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Produse de igiena/de curatenie in casa, transport public, produse de skincare sau makeup, medicamente sau servicii medicale. Utilitatile pe timp de iarna o sa-ti vina dubla fata de cat ai spus tu. Tu iti iei doar o haina pe luna de 200 de lei, dar poate o persoana care isi permite sa cheltuie 5000 de lei pe luna o sa-si ia o geaca de 500 de lei, adidasi de 200, si blugi levi's de inca 400 de lei.

| VasileRapidistu13 explică (pentru haileewatson):

La garsoniera eu dau 300 lei pe timp de iarna 450 lei cat tine iarna 3 luni ...nu 12 luni, medicamente? am uitat si eu sa specific deci intr-un oras mic fiind tanar, eu cred ca esti asa bolnav la 20 ani sa dai 500lei pe medicamente cine ia geaca de 500lei e copil de judecator director eu vorbesc de un om normal.

| haileewatson a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Ce nu intelegi? Fiecare om are un stil de viata diferit. E clar ca ala care isi permite sa arunce 5000 de lei pe luna nu face parte din aceeasi oala ca tine, de-asta nu poti intelege cum de el da 1000 de lei la utilitati sau 1000 de lei pe haine. Are nevoi si cheltuiteli diferite fata de ale tale. Daca ar trai doar cu strictul necesar si ar avea un buget strict, logic ca ar cheltui mai putin, dar nu vrea (sau nu poate). Ce nu intelegi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Utilitățile pot fi și 1000 chiar 2500, pe o haină unii pot da și 1000 de lei sau 3000, la fel și pe o pereche de adidași sau o geaca. Un telefon poate ajunge și la 9000 de lei, pentru unii 5000 de lei e putin pe luna,daca ar avea atat ar intra in depresie, pentru alții e mega suficient, ar trăi o viață de vis, așa că totul e relativ, nu e o regula din care sa ajungem la o concluzie elocventa.

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

Unde exista utilitati de 2500lei? scuze am uitat sa mentionez intr-un oras mic zic eu dau la garsoniera 300lei pe utilitati, bullshit e putin, la apartament dai 500lei, iar eu zic sa traiesti ca un om normal daca tu dai 3000lei pe haine pai aia inseamna sa fii parlamentar, judecator eu zic un om normal nu sa cumperi haine cu 3000lei ca asa nu iti ajung banii oricat ai avea

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

La unii de exemplu le vin gazul și curentul 2000-3000 de lei, au fost cazuri în care le-a venit și peste 7000 de lei și unii s-au sinucis! Așa vin la orașele mari gazul, curentul fiindcă furnizorii ne fura pe fata cu preturi astronomice, din cauza lor unii s-au sinucis! Lăsând astea la o parte unii dau pe un parfum 1000 de lei, 2000 de lei și nu au părinți judecători,fac ei combinații se descurca,ce fac nu fac nu e treabă noastră,ideea e că fac,și au putina școală,dar sunt foarte descurcăreți. Desigur unora le da părinți care au funcții mari,dar sa ști că gazul,curentul la multi a venit enorm,trăim într-o lume nebuna de când Putin a început războiul,preturile alimentelor a explodat,unii mănâncă la restaurente de lux fi sigur că acolo sparge multi bani,alții sparg bani grei la cluburi,discoteci, vacante; sunt unii care sparg bani de nu îți vine să crezi aproape zilnic pe prostituate, imagineăza-ti la sume pot ajunge, sunt mega dependenți de "bâzdâc" dar de unde au atâția bani Dumnezeu știe! Unii sparge suma aia la păcănele într-o zi! Deci sunt fel și fel de situații, dar în general 5000 sunt suficienti pentru un om modest,chiar foarte ok, multi ar ieși din depresii daca ar avea atâția bani pe luna. Sunt oameni care pur și simplu fac afaceri, fura, fac combinații, au femei la produs și pentru ei 5000 pe luna e foarte puțin, pentru mine ar fi super, eu aveam bani ăștia fara sa fac nimic când aveam mama in viața, acum nu mai am nimic, și 10 lei când îi cheltui parcă mă împinge în inima laughing nu am job nu am absolut nimic, aia 5000 m-ar scoate complet din depresie și anxietate daca îi aveam,asta e,am dus și o viață de rege cândva big grin Eu sunt din Timișoara și aici viața e incredibil de scumpă, alimentele sunt in unele cazuri mai scumpe decat in Germania sau Olanda, e incredibil cât sa scumpit totul, o sa ajungem să facem post intermitent, 3 zile facem foamea una mâncăm peste 1 an de zile! Sunt unii care dau 2000-3000 de euro pe o geaca de la Monclair laughing O sa ajungem rău din cauza nebunului de rusnac schizofrenic, și cei bogați vor avea de suferit, cei săraci vor manca cu porția, deja fac predicții ca Nostradamus dar așa va fi laughing deja situația este foarte grava, un kebab de la 18 lei a ajuns la 23 in câteva luni ( puține) deci e foarte grava situația.

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

N-am azuit in veci 3000lei utilitatile, esti troll omule.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Ești bipolar? Odată mă lauzi odată mă faci troll!
https://www.google.com/......https?/url
Se sinucid oamenii din cauza facturilor, lui aia i-a venit 700 dar uite ăsteia i-a venit 7000 mii de lei!
Ogramada au pățit așa ceva,de aia am zis că ne fura furnizori,ne batjocoresc, efectiv s-au sinucis oamenii din cauza facturilor, și la știri s-a difuzat de nemurate ori, eu nu știu pe ce planeta trăiești, dar de pe asta sigur nu ești, ori ești schizofrenic și se scuză! Îți spune omul exact cum sta treaba cu traiul contemporan și tu începi să îl ataci!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite link-ul
https://www.google.com/......https?/url

7000 i-a venit factura ce 3000

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mii de români ai citit ce scrie? Nu doar femeia asta! Furnizorii sunt buba suntem un cobai a sistemului de când a apărut covid