Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Sunt obligate restaurantele în România să pună la pachet, la solicitarea consumatorului, mâncarea rămasă?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Obligate nu sunt de vreo lege, dar eu nici nu am gasit restaurant care sa ma refuze

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Obligate, nu. Dar ți-o pune la cerere.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca tu îi rogi sa i ti puna mincarea la pachet nu cred ca ar spune nu, dar te referi la mincarea pe care nu ai terminat o din farfurie? Sau in general vrei sa stii daca restaurantele pun mincarea la pachet fara sa o consumi acolo.

| Bizon95 a răspuns:

Obligate de lege, NU
dar, un restaurant la care ai dat o tona de bani pe mancare si nu face asta, CHIAR E DE RAHAT, si nici unul nu vrea sa fie considerat asa (te duci pe o retea de socializare si ii faci de rahat si azi-maine aud toti, dupa care nu mai au clienti)

| Bizon95 a răspuns:

PS... lol, intre timp mi-a picat fisa
daca restaurantul sau promotia e "mananci cat poti" atunci EVIDENT ca nu poti sa iei acasa!

| CiprianKhlud a răspuns:

Sigur nu prin lege. E un serviciu de asteptat cel putin de la un restaurant, dar nu e obligat.

E de asteptat ca un restaurant sa iti dea apa de la robinet pe gratis, dar la fel, nu e obligat...

De asemenea sunt sigur ca atunci cand intrebi de restaurant, te referi ca astepti un nivel de calitate a serviciului, la fel cum facem diferenta dintre hotel, motel si hostal, dar nu exista un standard cel putin aici.