| Andreea_5345 a întrebat:

Sunt pe Cosmote si am 4 euro, ce extraoptiuni pot activa? FUNDITAhappy

5 răspunsuri:
| s3s a răspuns:

Apel *100#, primesti un msg la care rasp k '3' adica extraoptiuni si asa mai departe. e f usorwinking

| Anahilove a răspuns:

Serviciul Preplătit Cartela Internet

Serviciul preplătit Cartela Internet de la Cosmote îţi oferă acces la Internet cu o viteză de download de până la 21,6 Mbps şi o viteză de upload de până la 5,76 Mbps, în aria de acoperire Cosmote 3G. Acum te bucuri de super viteză în cele mai importante oraşe din România. Detalii despre aria de acoperire a serviciilor de date 3G găsiţi pe www.cosmote.ro şi în magazine.

Cartela Internet Cosmote îţi oferă:

• 10€ credit iniţial pe care poţi să îl foloseşti pentru a naviga pe internet şi/sau pentru a activa extraopţiunea de date dorită
• Libertate totală : fără contract de abonament, fără perioadă minimă contractuală, fără facturi lunare
• Conexiune stabilă la Internet
• Acces mobil de mare viteză la Internet
• Transfer de date securizat
• Serviciul SMS direct din aplicaţia modemului instalat pe calculatorul tău.
• Acces la internet şi SMS în străinătate: serviciul roaming este automat activat pentru a putea naviga pe internet când călătoreşti peste hotare

Pachete disponibile:

Cartela Internet: conţine o cartelă SIM cu 10 Euro credit inclus pentru a naviga cu viteză de până la 21,6 Mbps
Cartela Internet + Modem 3G: conţine o cartelă SIM cu 10 Euro credit inclus şi un modem 3G ZTE MF637 sau un modem 3G Huawei E122 ce oferă acces la internet cu viteză de descărcare de până la 7,2 Mbps şi încărcare de fişiere de până la 5,76 Mbps, respectiv descărcare până la 7,2 Mbps şi încărcare până la 2 Mbps

Preţurile pentru pachetele disponibile sunt următoarele:

Pachet

Preţ în Euro (TVA inclus)

Credit inclus

Perioada de valabilitate a creditului

Perioada de graţie

Cartela Internet

12,4 €

10 €

2 luni

11 luni

Pachet

Preţ în RON (TVA inclus)

Credit inclus

Perioada de valabilitate a creditului

Perioada de graţie

Cartela Internet + Modem Huawei E 122

179 RON

10 €

2 luni

11 luni

Cartela Internet + Modem ZTE MF637

179 RON

10 €

2 luni

11 luni

Cartela Internet are o perioadă de valabilitate de 2 luni din momentul activării. În perioada de valabilitate, poţi naviga pe internet şi poţi trimite SMS-uri în limita creditului disponibil. După terminarea perioadei de valabilitate, beneficiezi de încă 11 luni de graţie în care poţi primi SMS-uri. Creditul neconsumat în perioada de valabilitate se păstrează în perioada de graţie şi va putea fi utilizat din nou după efectuarea unei reîncărcări şi extinderea perioadei de valabilitate. Dacă perioada de graţie a expirat fără să prelungeşti perioada de valabilitate a cartelei, numărul tău va fi deconectat automat din reţeaua Cosmote.

Tarife
• Dacă alegi să navighezi pe internet, fără a avea activată vreo extraopţiune, tariful este de 0,02€/MB;
• Tarifele pentru trimiterea de SMS-uri sunt:

Destinaţie

Tarif

SMS în reţele naţionale

€0.05/SMS

SMS în reţele internaţionale

€0.15/SMS

• TVA-ul se achită la cumpărarea Cartelei Internet şi a valorilor de reîncărcare. Tarifele pot fi schimbate periodic de Cosmote, conform politicii sale comerciale, în condiţiile stabilite prin termenii şi condiţiile generale de utilizare a serviciilor de date.
• Transferul de date şi mesajele SMS în roaming se tarifează în funcţie de ţara şi reţeaua aleasă. Puteţi consulta tarifele în reţele partenere şi modul de folosire a pragului pentru servicii de date în roaming în ţări din Uniunea Europeană aici (selectaţi Date & MMS, ţara şi reţeaua căutată).

Extraopţiuni
Recomandarea noastră este să te asiguri în fiecare moment că ai activată extraopţiunea care ţi se potriveşte cel mai bine. Extraopţiunile disponibile sunt:

Extraopţiune

Preţ

Trafic inclus

Valabilitate extraopţiune*

Prelungeşte perioada de valabilitate a cartelei SIM cu:

Tarif adiţional după depăşirea traficului inclus

Today and Tomorrow

2€

0,5 GB @ 21,6 Mbps

2 zile

0,01€/MB

1 Week

5€

1 GB @ 21,6 Mbps

1 săptămână

1 Month 1.5 GB

7€

1.5 GB @ 21,6 Mbps

1 lună

1 Month 3 GB

10€

3 GB @ 21,6 Mbps

1 lună

Notă: perioada de valabilitate se calculează incluzând ziua în care se activează extraopţiunea dorită şi ziua în care aceasta expiră (până la ora 23.59)

Activarea unei extraopţiuni extinde perioada de valabilitate a contului doar la activarea la cerere a extraopţiunii şi nu la reactivarea automată a acesteia. Perioda de valabilitate a contului este dată de maximul dintre perioada de valabilitate oferită de extraopţiune şi perioada de valabilitate existentă a contului.

Extraopţiunile pot fi activate de mai multe ori pe durata unei luni. Extraopţiunile sunt disponibile doar pentru Cartela Internet şi nu pot fi activate pentru Cartela Cosmote voce.

Activarea extraopţiunilor
Poţi să îţi activezi oricare din extraopţiunile de date trimiţând un SMS gol la următoarele numere gratuite:

• 149, pentru activarea extraopţiunii 1 Month 1.5 GB;
• 150, pentru activarea extraopţiunii Today and Tomorrow;
• 151, pentru activarea extraopţiunii 1 Week;
• 152, pentru activarea extraopţiunii 1 Month 3GB.

Extraopţiunile 1 Week şi 1 Month 1,5GB şi 1 Month 3GB se reactivează automat după terminarea valabilităţii acestora. Tot ce trebuie să faci este să te asiguri că ai minim 5€, 7€ sau 10€ credit în cont la data reînnoirii extraopţiunii. În cazul în care nu ai credit suficient, reactivarea va fi amânată până când reîncarci şi acumulezi creditul necesar pentru extraopţiunea aleasă de tine.

Dacă doreşti ca extraopţiunea aleasă de tine să nu se mai reactiveze automat, trimite un SMS gol la numărul gratuit 153 sau apelează de pe un alt număr de telefon Departamentul de Relaţii cu Clienţii COSMOTE la numărul 1234 (apel gratuit şi disponibil numai în reţeaua Cosmote) sau 0214041234 / 0766121234 (tarif normal pentru apelurile din reţelele naţionale).

Chiar şi după ce ai solicitat dezactivarea extraopţiunii, ai posibilitatea să o activezi din nou prin trimiterea unui SMS gol la numerele gratuite149, 150, 151, 152.

Dezactivarea extraopţiunilor

Dezactivarea la cerere a extraopţiunilor prepaid de date:

Un ultilizator care are activă o extraopţiune prepaid de date poate solicita dezactivarea acesteia apelând de pe un alt număr de telefon 1234 sau 0766121234/ 021.404.1234
Dezactivarea va fi confirmată printr-un SMS
Utilizatorii care au o extraopţiune activă pe cont şi activează o altă extraopţiune prepaid de date, la activarea noii extraopţiuni, extraopţiunea activă pe cont va fi automat dezactivată. Traficul neutilizat din extraopţiunea iniţial activă pe cont nu va mai fi disponibil după activarea noii extraopţiuni.
Dezactivarea automată:

Extraopţiunea Today & Tomorrow: se dezactivează automat după expirarea valabilităţii acesteia
Extraopţiunea 1 Week: dacă la o săptămână de la activarea anterioară, utilizatorul nu are minim 5€ credit în cont, extraopţiunea va fi dezactivată automat
Extraopţiunea 1 Month 1.5GB: dacă la o lună de la activarea anterioară, utilizatorul nu are minim 7€ credit în cont, extraopţiunea va fi dezactivată automat
Extraopţiunea 1 Month 3GB: dacă la o lună de la activarea anterioară, utilizatorul nu are minim 7€ credit în cont, extraopţiunea va fi dezactivată automat.
Migrarea între extraopţiuni:

Migrarea între extraopţiunile de date se poate realiza oricând. Migrarea se realizează la cerere, iar traficul neconsumat de la extraopţiunea anterioară se va pierde.

Reincarcarea Cartelei Internet

Cartele Valorice COSMOTE, de diverse valori, adaptate nevoilor tale de comunicare.

Cartela Valorică

Preţ
( TVA inclus)

Perioada de valabilitate

Perioada de graţie

€ 5

6,20 euro

2 luni

11 luni

€ 6

7,44 euro

2 luni

11 luni

€ 10

12,4 euro

2 luni

11 luni

€ 20

24,8 euro

4 luni

9 luni

După achiziţionarea cartelei valorice, răzuieşte uşor banda care acoperă codul de reîncărcare format din 16 cifre şi urmează instrucţiunile privind reîncărcarea.

Reîncărcarea electronică - poţi să-ţi reîncarci Cartela Internet cu orice valoare întreagă cuprinsă între 5 - 20 euro (6.20 - 24.80 euro TVA inclus) , precum şi cu alte valori distincte până la maximum 200 euro (248 euro TVA inclus).

Tichete electronice

Preţ (TVA inclus)

Perioada de valabilitate

Perioada de graţie

€5– €10

€6.20– €12.4

2 luni

11 luni

€11– €15

€13.64 – €18.6

3 luni

10 luni

€16– €20

€19.84– €24.8

4 luni

9 luni

€25

€31

5 luni

8 luni

€30

€37.2

5 luni

8 luni

€40

€49.6

5 luni

8 luni

€50

€62

5 luni

8 luni

€100

€124

5 luni

8 luni

€150

€186

5 luni

8 luni

€200

€248

5 luni

8 luni

Codul de reîncărcare corespunzător unei cartele valorice sau unui tichet de reîncărcare electronică poate fi utilizat o singură dată.

Reîncărcarea directă - poţi să reîncarci orice Cartelă Internet, a ta sau a prietenilor, fără efort, cu orice valoare cuprinsă între 1 şi 200 euro, inclusiv valori cu zecimale, comunicând doar suma în euro pe care o ai disponibilă pentru reîncărcare.

Valoare de reîncarcare

Preţ
(TVA inclus)

BONUS cu 15 zile valabilitate

Perioada de Valabilitate

Perioada de Graţie

€4 – € 10,99

4,96 euro – 13,63 euro

50min + 50SMS in retea

2 luni

11 luni

€11 – € 15,99

13,64 euro – 19,83 euro

50min + 50SMS in retea

3 luni

10 luni

€16 – € 24,99

19,84 euro – 30,99 euro

50min + 50SMS in retea

4 luni

9 luni

€25 – € 200

31 euro – 248 euro

50min + 50SMS in retea

5 luni

8 luni

Instrucţiuni de reîncărcare
Pentru a reîncărca Cartela Internet poţi utiliza:

Reîncărcare de oriunde, apelând de pe un telefon mobil *100# sau 1234 din reţeaua Cosmote sau 0766 135135 din orice reţea naţională sau internaţională şi urmează instrucţiunile. După validarea reîncărcării, beneficiarul acesteia primeşte prin SMS detalii despre reîncărcare, sau
Reîncărcare directă, disponibilă în magazinele COSMOTE şi în unele magazine partenere.
Indiferent de modul în care alegi să îţi reîncarci Cartela Internet, valoarea reîncărcată se va adăuga la valoarea creditului existent. La reîncărcare vei beneficia de cea mai avantajoasă/lungă perioadă de valabilitate, cât şi de graţie, stabilite prin compararea perioadelor de valabilitate şi de graţie avute înainte de reîncărcare cu cele oferite de valoarea reîncărcată.

Verificarea creditului
Poţi afla în orice moment care este creditul disponibil şi perioada de valabilitate a acestuia accesând pagina http://webcare.cosmote.ro

| Ionut_Putanu_1998 a răspuns:

Hello! Iti recomand sa te uiti direct pe site-ul lor: https://www.telekom.ro/cartela-telekom/?gclid=COLgtrC7v8kCFU-6Gwod3XwFoA

| Ramona_Mona_1986_Zpth a răspuns:

Am 4 euro în cosmote ce optiune pot activa