| Anomim2025 a întrebat:

Superiorii din armată țipau la voi exact ca în filmele Americane?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de unitate. Eu am fost in mai multe unitati si n-am intalnit asa ceva. Cand erau exagerari luam masuri impotriva subordonatilor respectivi iar sefii n-au avut curaj sa tipe la mine.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Unii au incercat... dar au renuntat fiindca le-a fost dureros cand au ramas singuri in intuneric... big grin

| minrest a răspuns:

Oricum, nici un soldat nu a batut ofiteri fara sa faca batalion disciplinar, adica puscarie militara, insa mult mai dura. Daca erau mai multi suspecti, ii condamnau pe toti si gata. Pe timpul lui Ceausescu era foarte grea armata, chiar de cand incorporai te tinea cateva nopti fara somn, pedepse multe si grele, sa fi strigat la tine ar fi fost o gluma.