| adrian120 a întrebat:

Sursa ATX Delux, 450W poate sa duca placa asta video? ATI Radeon Sapphire HD 6570 1 gb/ddr3 128 bit? sa aiba cea mai mare performanta?

Răspuns Câştigător
| Minks a răspuns:

Sa faci cand e posibil upgrade si la sursa, dar macar la ceea ce ti-am aratat-o eu. Pana atunci, risti cu ce ai. happy

11 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Delux-ul face pocnitori. Eu nu as recomanda folosirea unei astfel de surse la niciun sistem, nici macar office. As recomanda schimbarea sursei.

| adrian120 explică (pentru Minks):

Cum adica pocnitori? ce este in neregula cu ea?

| Minks a răspuns (pentru adrian120):

E o sursa no name, cu electronica de proasta calitate. E foarte probabil sa nici nu scoata 450W. Poate sa pice in orice moment, si dupa ea sa ia si celelalte componente. Merita investitia intr-o sursa mai serios
http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-400w/ - minim asta.

| adrian120 explică (pentru Minks):

Sursa KME 500W, PX-500RQEG poate sa duca toate aceste componente? placa video ATI Radeon Sapphire HD 6570 1 gb/ddr3 128 bit, procesor AMD Athlon II x2 2.9 gHz, 1 hdd 320 gb, 1-DVD Writer, 2 placute fiecare de cate 2 bg/ram 1333 DDR3? sa mearga la cea mai mare performanta a placii video? si toate celelelate?

| Minks a răspuns (pentru adrian120):

KME e la fel de noname ca si Delux-ul. Ti-am spus, minim Sirtec-ul ala. happy

| adrian120 explică (pentru Minks):

Pff. numai atata imi permit momentan..pt ca deja mi-am cumparat 2 placutze 2 gb ram ddr3 1333, placa de baza, placa video ( sunt cele din descrierea de mai sus)..si deja ii prea scump.ce imi recomanzi?

| adrian120 explică (pentru Minks):

Si la ce fel de riscuri ma supun?

| Minks a răspuns (pentru adrian120):

Risti sa pice sursa, sa arda si celelalte componente. Depinde de noroc. Poate rezista si 10 ani, poate sa pice in doua saptamani. Avantajul surselor mai scumpe e ca au componente electronice de calitate mai buna, au sisteme de protectie in ele (la fluctuatii de tensiune de exemplu). Si de multe ori dezvolta puteri mai mari decat cele mentionate. happy

| adrian120 explică (pentru Minks):

Dar crezi ca poate sa imi duca placa video bine? sa mearga la performanta ei cea mai mare?

| Minks a răspuns (pentru adrian120):

Nu stiu ce sa spun.

| adrian120 explică (pentru Minks):

Pff.m'ai bagat in ceata. nu stiu ce sa mai zic.

| Minks a răspuns (pentru adrian120):

Sa faci cand e posibil upgrade si la sursa, dar macar la ceea ce ti-am aratat-o eu. Pana atunci, risti cu ce ai. happy