| Andersen2k18 a întrebat:

Tatal meu are abonament la Telekom, si i-a venit factura mare la telefon mai mult de 100 de lei, nu e prima oara. Poate sa solicite inchiderea abonamentului? Nu este dreptul lui. Il poate obliga sa ramana?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu se uita pe factura sa vada pe ce consuma atatia bani?
Ca doar nu-i face nimeni convorbiri in plus pe telefonul lui... ori vorbeste foarte mult, ori consuma data foarte mult

| Andersen2k18 explică (pentru Violleta2022):

Ii vin niste mesaje aiurea. Si plus nu e multumit de servicii de la Telekom. Ce isi da tot salariu pentru un abonament. Am inteles ca poate face o cerere de reziliere a contractului.

| mihai69 a răspuns:

Nu poate fi obligat să rămână.

| sweetys a răspuns:

Sa faca cerere si poate sa sune si la relatii cu clientii sa intrebe de ce ii vine factura asa de mare. Si eu am patit, la abonament este cel mai naspa.

Răspuns utilizator avertizat
| pisciutza19 a răspuns:

Si mie mi-a venit tot la fel chiar nu stiu de ce.

| Sara1248 a răspuns:

Am patit ceva asemanator la Orange, ei nu respectau contractul, si nu voiau sa inchida abonamentul. Asa ca o plangere la protectia consumatorului a rezolvat foarte rapid problema.winking

| Andersen2k18 explică (pentru Sara1248):

O sa ii zic sa faca o cerere de reziliere sau daca nu vor sa scoata abonamentul, o reclamatie.

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns:

Cauta pe Google. Chiar ieri un tip a fa UT acest de Mers legat de, renuntarea la abbonament inainte de èxpirate a contractului. Da, ai dreptul, gasesti pe net pasi i pe care trebuie sa ii urmezi farà sa platesti despagubiri sau penalizari furnizorului happy

| Nik_Nicola_1983 a răspuns (pentru Cristiana_Acojocaritei_1993):

Corect asa e cum zici ai dreptate

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns (pentru Nik_Nicola_1983):

Era si la stiri chestia asta. Si am vazut si pe Facebook ceva, dar nu mai gasesc postarea. Ceva cu un titlu mare gen! NU MAI PLATITI DESPAGUBIRI FURNIZORILOR DE LA VODAFONE. Si asa este. Te pun sa semneze ceva hartii, din care reiese ca esti de acord sa le platesti o suma de bani cuprinsa intre 300 si 800 de lei, ca Daunte sau Nu stiu cum... Pentru ca ai renuntat la serviciile lor, ceea ce este illegal. Nu semneze nimic legat de Plata vreun ei sume de bani. Doar renuntarea la contract. Platesti luna in curs de abbonament si gata.

| Nik_Nicola_1983 a răspuns:

O sal puna sa plateasca daca vrea sa plece de la ei daca are si internet de la ei cei mai buni sunt cei de la digi mai bine asteapta sa termine contractul si dupa se duce la cei de la digi ca au oferte bune si la un pret mai bun de cat telekom

| Andersen2k18 explică (pentru Nik_Nicola_1983):

Nu scrie nicaieri ca o sa il puna sa plateasca. Este dreptul lui sa plece daca nu ii convine. O cere de rezliere sau reclamatie daca nu vor sa inchida abonamentul.