| Mihai651 a întrebat:

Teoria evolutiei este macar 90% demonstrata? adica acel 90% e sigur?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Înainte să primești alte răspunsuri, te asigur că teoria evoluției este 100% demonstrată. Faptul că o numim "teorie" nu înseamnă că este o ipoteză nedemonstrată. Evoluția este un fapt.

| Mihai651 explică (pentru johnnny123):

Deci chiar daca ar fi sa existe vreo divinitate, desi pare sf, nu ar avea nicio legatura cu noi sau sa ne dea o alta viata sau altceva pentru ca nici nu ne-a creat? asa-i?

| marriancosmin a răspuns (pentru Mihai651):

Daca at fii vreo sansa sa existe o divinitate, aceasta doar ar fi pornit viata, stii tu? Primele vorme de viata, adica dintr-o materie anorganica intr-una organica. Dar restul povestii de la ora de religie, nu stiu ce sa zic.

| doctorandus a răspuns (pentru johnnny123):

Demonstratii exista la matematica, in alte stiinte nu prea exista asa ceva. http://undsci.berkeley.edu/teaching/misconceptions.php#b10

5 răspunsuri:
| George_Gabriel_Ion_1995 a răspuns:

Da,este demonstrata chiar daca in cazul omului sunt unele lacune.Gandestete la o specie de pasari care se hraneste cu fructe.O parte din ele locuiesc intr-o alta parte si nu sunt fructe:acestea vor incepe sa se hraneasca cu altceva, hai sa zicem nuci.Ciocul acestei pasari in decursul mai multor generatii se va deforma pentru a face hranirea mai usoara.
Pe scurt asta e evolutia simpla, pentru cea complexa iti recomand un documentar de pe Discovery.

| TibiGeGe a răspuns:

Evolutia omului s-a cam destramat