| 2420 a întrebat:

Știe careva din București să îmi spună cum ajung de la autogară din București la Spitalul Parhon?

Adică cu metroul sau alte mijloace de transport dacă se poate vă rog?

Îmi puteți spune ce metrou să iau sau ce autobuz până la Bulevardul Aviatorilor 38 unde se află situat Spitalul Parhon?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Care autogara?

La spitalul parhon ai statia de metrou Victoriei destul de aproape si pe cea de la Aviatorilor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Taxiul repede si ieftin, are si Gps deci vei ajunge foarte ușor.

| NunuNini a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Taxi ieftin in Bucuresti? Spune-mi-l si mie pe ala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NunuNini):

1, 99 lei

| NunuNini a răspuns (pentru anonim_4396):

Spune-mi firma, nu tariful. Ca eu merg pe jos numai ca sa nu dau 50 lei (cat mi se cere) pentru 2-3km.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru NunuNini):

50 de lei nu dai nici daca mergi dintr-un capat al Bucurestiului in celalalt capat... la taxi rar dai mai mult de 25 de lei
insa, eu ti-am dat un link, sa stii ca e real si pe bune si, stie foarte bine sa calculeze rute si sa iti spuna ce mijloace de transport in comun sa iei, timpul de asteptare, unde sunt autobuzele pe traseu samd
dar daca totusi nu vrei sa instalezi o aplicatie, atunci sa stii ca si google maps stie de transportul in comun din Bucuresti... NO SHlT!

cat despre bilet, daca nu vrei sa dai banii pe card-ul de plastic (sub 5 lei costa) sau nu gasesti o casa de bilete, poti sa platesti direct cu card-ul bancar (cel putin in autobuzele noi) sau chiar prin SMS:
http://www.stbsa.ro/sms_new

| NunuNini a răspuns (pentru Zuzu1991):

Multumesc. Eu spun cat mi-au cerut, nu cat dau.
Acum am card si imi fac abonament de o zi cand stau mai mult. Numai ca de la gara pana unde ma cazez, e mai putin de o statie de metrou. Iar cu autobuzul trebuie sa schimb 2 si nu merita la distanta aia.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru NunuNini):

Aha, acum m-am prins, te-ai dus la JAVRELE de langa fiecare punct de intrare in Bucuresti (fiecare gara, autogara si aeroport) si care iti cer bani in ultima nesimtire

NU!
cheama taxi pe telefon, sau prin app de smartphone, speed taxi, taxi 2000, meridian taxi, toate astea sunt sigure si au aplicatie, te iau si pentru o distanta scurta, si costa ceva de gen 1. 6lei pornirea si 1. 6lei per km (care inseamna 5km = 10lei)... nu mai stiu preturile, nu am mai mers de ceva vreme cu taxi in pandemia asta

si mie mi s-a intamplat, sa ajung noaptea in Gaura (gara) de Nord si sa tabare pe mine 15 potai care chelacaiau ca "nu vrei taxi"? si am iesit afara, m-am indepartat de ei si mi-am chemat taxi de pe app, si apoi mi-am cerut scuze soferului ca am verificat traseul pe GPS, si i-am explicat cat de oripilat am fost in gara

| NunuNini a răspuns (pentru Zuzu1991):

Da, ai dreptate, eram in Gara de nord, la coloane. Nu am mai lungit mesajele anterioare, dar dupa refuzul de a da 50 de lei, a urmat o faza hilara dar imi venea sa-i pocnesc. S-a apropiat unul care mi-a spus: eu ma retrag, hai ca te duc eu cu 30 de lei.
Multumesc pentru pontul cu firmele de la care se poate chema prin comanda. O zi buna sa ai!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru NunuNini):

Cu placere!

| Zuzu1991 a răspuns:

Care autogara?!?
ca sunt o tona
oricum, asta o sa te ajute, iti spune cum poti sa ajungi unde vrei sa ajungi:
https://play.google.com/store/apps/details?id=ro.stbsa

| Denisa0954 a răspuns:

Sunt mai multe autogari in Bucuresti. In principiu ar trebui să ajungi la stația de metrou Aviatorilor si apoi mai mergi putin pe jos

| Georgexyz99 a răspuns:

Pai iei metroul de la Statia Pacii (in directia Anghel Saligny), cobori la Unirii si schimbi metroul, si il iei pe cel care se duce in directia Pipera, dar cobori la statia AVIATORILOR.