| iulianr a întrebat:

Știe cineva dacă există în Iași vreun service sau un loc în care pot să duc un aparat vechi tip TLR (Yashica A) pentru a fi curățat/reparat? Uneori lamelele de la obturator se blochează. Le-am curățat puțin și am pus puțin lubrifiant universal și făcea timpii ok, dar acum din nou a revenit problema (cred că am scăpat cam mult lubrifiant, fiindcă sunt uleioase) și aș vrea să îl duc undeva ca să îl desfacă complet și să le curețe. Aș încerca eu, dar cred că nu voi mai ști să pun mecanismul la loc sau voi pierde ceva piese mici.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cauta o comunitate de pasionati si vezi acolo cine se mai ocupa cu asa ceva. Sigur gasesti oameni.

| iulianr explică (pentru GabiDumitrescu):

Am gasit mai multe solutii pe diverse forumuri, dar inainte sa le incerc, vreau sa vad daca gasesc un profesionist in apropiere. Daca nu, incerc sa repar, desi nu as vrea sa risc sa il stric.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

După ce-l curăță (presupunând asta) o să faci poze pe film?

| iulianr explică (pentru sierra1):

Da. De ceva timp a inceput sa ma pasioneze aparatele cu film. Am deja unul (SLR) si am mai cumparat unul azi, care trebuie sa imi ajunga saptamana viitoare..si acesta, care are problema asta. Si cred ca vor mai urma laughing