| bogdan90i a întrebat:

Știe cineva de unde pot achiziționa fosfor rosu sau scaparici(partea chibritului pe care aprinzi batul)?

Va mulțumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la chibrite. Am facut si eu de aia. Cumperi 300 de pachete de chibrite si macini capetele cu o piatra si razi scaparici. Dar e mai bine cu chibrite de-alea de poti sa le dai de orice suprafata. Astea normale nu prea merg

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți.

| Zuzu1991 a răspuns:

Fosforul, mai ales in combinatie cu diverse chestii care il transforma in napalm, care ia foc la simplul contact cu aerul, este o substanta puternic inflamabila, si care odata aprinsa NU poate fi stinsa, nici daca o bagi sub apa
deci, daca gastesti undeva sa faci rost, iti doresc o "vacanta" placuta la inchisoare

iar la chibrite, cantitatea de fosfor e infima, si amestecata serios cu alte chimicale care il fac solid

| CIaudiu a răspuns:

Da' ce faci cu ele, bombe?

| Nouvel a răspuns:

Fosforul nu este pentru uz casnic. Nu gasesti, nu poti face rost.

| bogdan90i explică:

Îmi poți da un exemplu, te rog frumos?