| Kornuletz540 a întrebat:

Tocmai am circulat fără bilet într-un autobuz în Berceni și am primit amendă. Unde anume trebuie să o plătesc?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Achitarea amenzilor contravenționale se poate efectua prin mijloace de plată online (pe platforma www.ghiseul.ro, la acest link: https://www.ghiseul.ro/ghiseul/public/amenzi), prin instituții de credit autorizate cu care există încheiate convenții sau la casieriile autorităților administrației publice locale ori ale altor instituții publice abilitate să administreze veniturile bugetelor locale indiferent de localitatea pe a cărei rază acestea funcționează, de cetățenia, domiciliul sau de reședința contravenientului ori de locul săvârșirii contravenției, precum și la ghișeul unic din punctele de trecere a frontierei de stat a României. O copie de pe chitanță se trimite prin poștă sau electronic, prin e-mail, către Societatea de Transport București.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La poștă se achita amenzi

| Kornuletz540 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Se poate și la primăria generală sau de sector?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Kornuletz540):

La cele de sector mergi la ei si intreaba i.

| Brizbriz a răspuns:

Pe amenda trebuie sa scrie compania de transport, dai telefon si intrebi

| Werrich a răspuns:

Multumesc pentru funda! ^_^