| KLiNK a întrebat:

TPU, am auzit de sistemul de operare ubuntu care este bazat pe linux. Daca l-ati incercat merita sa incerc si eu? Este mai bun ca windowsul? Am auzit ca nu prea sunt jocuri compatibile cu el dar totusi exista cateva, sunt ele la fel de bune ca cele de pe windows?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| pbsolver a răspuns:

Instaleaza wine

| KLiNK explică (pentru pbsolver):

Am auzit de wine. Linux nu recunoaste formatele.exe ale windowsului iar acest program transforma extensia exe in ceva recunoscut de linux. Consuma resurse multe wine?

| suntserios a răspuns (pentru KLiNK):

Wine face el niste chestii pe acolo, transforma apelurile catre winApi in apeluri catre sisteme de operare unix based, insa nu vei obtine niciodata performantele de pe windows, iar daca vb de jocuri nu are rost efortul

| KLiNK explică (pentru suntserios):

Oricum o sa-l probez de pe cd sa vad daca imi place si daca imi place o sa-l instalez separat de windows.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciun joc care merge pe windows nu va functiona pe linux asa ca daca ai obiceiul sa te joci nu are niciun rost sa incerci linuxul