| Gabriella_Anna_Cristinna_1999 a întrebat:

TPU! După ce am învățat toate verbele la engleza, cele neregulate mai mult, ce trebuie sa învăț? Ce pot învață după? ( vreau sa învăț engleza, când ma uit la un film nu știu deci mi se întâmpla, sa citesc ce scrie in romana și înțeleg abia după din film, și dacă ascult înțeleg doar 10% din film ) :/ cum pot ajunge sa înțeleg și din filme?

Răspuns Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

Incepe prin a le privi cu subtitrare in engleza si eventual si cauta cuvintele pe care nu le stii in dictionar ca sa-ti dezvolti vocabularul.
Apoi, incepe cu lucruri mai usoare gen desene. Vorbesc mai clar si folosesc cuvinte si expresii mai uzuale (Recomand Bob`s burger, Daria, Family guy, South Park)

2 răspunsuri:
| user123654 a răspuns:

Ai studiat engleza la școală, bănuiesc? Din punctul meu de vedere, trebuie să știi foarte bine timpurile verbale în engleză (în special trecutul, care-ți poate părea mai greu). Odată ce ai trecut de acest hop, axează-te pe vocabular.

| LinaAlina2006 a răspuns:

Priveste filme cu subtitrare. Invata substantive din dictionar. Iti recomand un site de unde poti invata engleza, Duolingo. E foarte bun.