| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie ca lucratorii sa-l anunte pe seful locului de munca daca observa ca stingatoarele de incendiu au iesit din garantie?

a) nu este responsabilitatea lui
b) da
c) nu

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca unitatea nu are personal /responsabil angajat in special, atunci personalulului de conducere /administratorului ii revine responsabilitatea de a verifica starea si termenele de verificare specializate ale tuturor echipamentelor, inclusiv cele PSI.

Cu toate ca nu este responsabilitatea lor, angajatii care observa nereguli au datoria - cel putin morala - sa semnalizeze conducerii orice stare de degradare, pericol sau eveniment care li se par in neregula. Daca anuntul verbal nu produce efecte in timp util, atunci este indicat sa se depuna sesizarea in scris, iar copia (cu numarul de inregistrare) sa fie pastrat de cel care a depus-o.

2 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Trebuie sa anunte si seful direct si pe seful unitatii unde isi desfasoara activitatea

| FoxyM a răspuns:

Salutare!"Vezi-ti de treaba ta"nu ar trebui aplicata in acest caz! Da, ar trebui sa anunte, deoarece intr-un moment nedorit se poate intampla sa nu mai fie efeciente din cauza termenului de valabilitate expirat! Aceasta trebuie înlocuite dupa folosire si dupa expirare! Meriti"a doua sansa"