| Dcide5 a întrebat:

Umm... vad multe intrebari gen,, caut PC bun la 15 milioane"
Milioane de ce? de lei?
Traiesc in Republica Moldova deci nu prea stiu despre ce e vorba.

6 răspunsuri:
| Gonrax a răspuns:

15 milioane (vechi) = 1500 lei românești. Nu știu cât ar veni în lei moldovenești

| Dcide5 explică (pentru Gonrax):

Mersi

1 leu romanesc - 5 moldovenesti

| Iunix a răspuns:

Se referă la valoarea / prețul pc-ului.
15 milioane lei vechi, adică 1500 lei, adică 7 006, 53 lei moldovenești, adică 329, 64 euro ( 329 € ).

| Pandaaaaaaaa a răspuns:

15 milioane adica 1.500 lei romanesti adica 6973.30 lei moldovenesti.

| AlbertDaniel a răspuns:

Se refera la leii vechi. Un milion de lei vechi ar insemna 100 de lei(ron). In exemplul tau e vorba de 1500 de lei. Chiar dacă leii s-au schimbat in limbajul unora au rămas la fel.

| Paulla19Adam a răspuns:

Se refera la un pc de 1500 de lei. Inainte se vorbea in milioane, in loc de doi de zero se spunea milion, de exemplu, un milion = 100 de lei