| mariuschakra12 a întrebat:

Un an de zile de alimentație super sănătoasă poate elimina 20 ani de alimentație nesănătoasă?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Poate tot 20 ani de zile de alimentație super sănătoasă desfac ce-ai făcut anterior

| doctorandus a răspuns:

Vezi ca la baza griji tale poate sta https://ro.wikipedia.org/wiki/Ortorexie

| dinaprilie a răspuns:

Exactvca spoveditul la biserica…

| Vântulalb a răspuns:

Nu. Ce ai stricat intr-un an, abia repari intr-o viata. Daca repari!

Răspuns utilizator avertizat
| Vântulalb a răspuns (pentru mariuschakra12):

Atunci fa testul pe organismul tau si vino apoi peste 5 ani (sa zicem) si sa-mi spui rezultatul povestilor.
Si mama mea m-a contrazis la fel. Acum e in pamant, nu mai poate sa-ti spuna nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea. O alimentație defectuoasa cauzează efectiv pietre la rinichi, afectează ficatul (ficat gras numit steatoza hepatica în termeni medicali), afectează întreg organismul, cauzează îmbătrânirea prematura, probleme cu greutatea, probleme cardiovasculare, afectează bila numita fiere, poate cauza calculi biliari /renali și evident probleme psihologice, probleme letargice; dacă e asociat cu sedentarismul /stresul poate sa producă diabet, boli autoimune, cancer și din nou probleme cardiovasculare.
Afectează sistemic întreg organismul.

| troleibuz a răspuns:

Acel an este egal cu zero.

| Sky7 a răspuns:

E destul de relativa treaba, adica depinde ce inseamna „alimentatie sanatoasa" si „alimentatie nesanatoasa". In general putem spune ca daca un om obisnui mananca un an cat mai natural, i se poate imbunatati sanatatea. Dar trebuie sa citeasca cat mai mult despre hrana naturala si hrana nesanatoasa.