| Xenoverse a întrebat:

Un baiat cu dizabilitati poate avea dreptul sa aiba propriul lui card?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Oricine are carte de identitate isi poate face un cont bancar si un card de debit

| JackR a răspuns:

Exista doua tipuri de carduri; de debit si de credit.

Cardul de debit iti ofera posibilitatea sa cheltui in limita sumei din contul asociat cardului. Il poate avea orice, cu varsta peste 14 ani, fara nici un fel de restrictii.

Cardul de credit iti ofera posibilitatea sa cheltui peste suma din contul asociat cardului, in limitele stabilite de contractul cu banca emitenta. Cu alte cuvinte, banca te crediteaza cu anumite sume, in anumite limite. Pentru asta, posesorul trebuie sa faca dovada unei surse stabile de venit (salariu, alocatie, indemnizatie, pensie etc.), astfel incat banca sa aiba certitudinea ca isi poate recupera suma cu care te-a creditat.

Nu stiu exact care este situatia ta, dar dizabilitatea nu te impiedica in nici un fel sa ai un card de debit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baiatu cu dizabilitati nu are dreptul sa isi faca card, daca se afla sub ocrotirea unui tutore. Interzisul judecatoresc (cel aflat sub ocrotire) nu are capacitate de exercitiu, adica este incapabil, deci are aceleasi drepturi ca minorul sub 14 ani, fiind practic tot un minor.
Codul Civil, Art. 43
"(1) În afara altor cazuri prevăzute de lege, nu au capacitate de exerciţiu:
a) minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani;
b) interzisul judecătoresc.
(2) Pentru cei care nu au capacitate de exerciţiu, actele juridice se încheie, în numele acestora, de reprezentanţii lor legali, în condiţiile prevăzute de lege. Dispoziţiile art. 42 alin. (1) sunt aplicabile în mod corespunzător.
(3) Cu toate acestea, persoana lipsită de capacitatea de exerciţiu poate încheia singură actele anume prevăzute de lege, actele de conservare, precum şi actele de dispoziţie de mică valoare, cu caracter curent şi care se execută la momentul încheierii lor.
(4) Actele pe care minorul le poate încheia singur pot fi făcute şi de reprezentantul său legal, afară de cazul în care legea ar dispune altfel sau natura actului nu i-ar permite acest lucru."
"Act de dispozitie de mica valoare" inseamna ca iti poti cumpara o paine, nu sa-ti faci card.

| D3I3 a răspuns:

Dizabilități fizice sau mintale? La dizabilități fizice, după ce a împlinit vârsta minimă, da. La mintale. probabil depinde și de ce boală suferă.

| Lucian2473 a răspuns:

Un baiat cu dizabilitati fizice accentuate sau pishice nu poate munci. Deci isi face pensie. Pensia de handicap poate fi primita pe card. Deci da, dar numai pentru a-si primi pensia de handicap. In alt scop nu se poate folosi acel card.

Si nu, banca nu ii acccepta cererea pentru un card de credit cu care poate plati diverse facturi sau poate cumpara din magazine online.

| vinoACASAcuMINE a răspuns:

Desigur! Daca ai probleme fizice e ok, la mentale e imposibil. Nu suntem asa discriminatori big grin ( desigur, ai nevoie de 18 ani )

| ALGator a răspuns (pentru vinoACASAcuMINE):

Cit de mentale? O depresie se pune? Autism?

| vinoACASAcuMINE a răspuns (pentru ALGator):

Zic: daca ai omorat oameni, daca ai dat foc, te-ai dus peste oameni in caselele lor si i-ai batut (aia nu, daca sunt in libertate cu stiinta legii, poate avea ) depresie nu e boala pshihica, i-ar autismul nu e o problema.

| ALGator a răspuns (pentru vinoACASAcuMINE):

Înțeleg :-)
Ai sa rizi dar ai dreptul la un card si dacă ai omorât oameni și esti în închisoare. Un card e un mjloc de plata la care au dreptul toți cetățenii.

| vinoACASAcuMINE a răspuns (pentru ALGator):

Pai am specificat laughing daca un evadat scapa din inchisoare si se duce sa isi faca un card, desi...nu stiu daca un evadat face asa, vanzatorul/ vanzatoarea e obligata/obligat sa sune la numarul de urgenta, desigur, daca stie ca e evadat, daca a iesit pentru buna purtare, poate sa isi faca altul. Scuze daca m-am exprimat greu dar am avut o zi obositoare.