| anonim_4396 a întrebat:

Un minor poate pleca din tara cu procura doar de la un singur parinte? Rog urgent raspuns.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de procura ci de o declaratie notariala autentica, prin care parintii isi dau acordul ca minorul sa plece in strainatate si indica un insotitor major. Daca are ambii parintii si nu pleaca insotit de unul dintre ei, atunci trebuie de la ambii parinti, pe aceeasi declaratie sau declaratie de la fiecare. Aceste prevederi sunt in Legea nr. 248/2005, art. 30. Numai bine!

7 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu poate pleca din tara fara procura[acord] de la ambii parinti prin notariat.

| Th3eo a răspuns:

Nu. Iti trebuie de la ambii parinti. big grin

| Anonim69 a răspuns:

Trebuie de la ambii parintisad

| ALice_4674 a răspuns:

Eu am plecat si nu am avut nevoie de ambii

| gucy a răspuns:

Nu trebuie procura de la ambi parinti

| Bianqita a răspuns:

Eu am fost recent in Grecia, am 17 ani, si a trebuit procura de la ambii parinti.

| nadya_2046 a răspuns:

Trebuie sa plec in grecia in tabara cu scoala si doar mama este in Romania, tata este in Italia. cum se procedeaza? trebuie sa ma duc la ambasada italiei ca sa trimita tata procura din Italia?