| goodofwar09 a întrebat:

Un triunghi isoscel are perimetrul egal cu 440cm.Calculati lungimile laturilor triunghiului, stiind ca raportul a doua laturi necongruente ale acestuia are valoarea 2 supra 3. Va rog frumos pentru ca nu stiu sa o fac.

Răspuns Câştigător
| Adevarul a răspuns:

Deci notam laturile congruente ale triunghiului AB si AC AB=AC
iar unghiul format de acestea la basa sunt congruente unghiulACB = unghiul ABC,
AB+AC+BC=440 cm (perimetrul)
deci doua laturi NEcongruente ii sigur o latura si baza deoarece ti-am scris mai sus ca cele doua sunt congruente
BC supra AC = baza supra o cateta
=> 2 supra 3
AB=AC= 330 supra 2=> 165 cm AB
165 cm AC
BC = 110 cm
Sper ca te-am ajutat!
FUNDA?

1 răspuns:
| The1smartiest a răspuns:

2 laturi au 110 cm si baza are 220! happy