| coosmin24 a întrebat:

Unde este mai frumos sa locuiesti? la casa sau la bloc? la tara sau la oras?

Răspuns Câştigător
| Diana_7451 a răspuns:

Dupa parerea mea cel mai frumos este sa traiesti acolo unde te simti acasa. Acolo unde te-ai nascut. Dar deja daca in afara de acestea nu stii unde trebuie de analizat defecte si avantajele fiecaruia. Abia atunci iti vei da seama cu adevarat unde este mai frumos sa traiesti.
Avantaje:
La oras ai mai multe cai de dezvoltare ca cunostintelor, dar la sat este un pic mai limitat.
La oras este un pic mai modern, poti avea parte de mai multe privilegii, la sat nu chiar
Dezavantaje:
La oras e galagie si aglomeratie, pe cand la sat e liniste si pace.
La sat sunt mai putine case si mai mult loc liber pentru jocuri, la oras este aglomeratie peste tot.

Deja din acestea tie iti ramine sa alegi care sunt mai importante.
Mi-a facut placere sa te ajut.
Daca te-am ajutat astept fundita.
pa-pa

20 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Dacă îţi place înghesuiala, zgomotul de maşini ambalate, de clacsoane stridente, înghesuiala, aerul poluat, apa plină de clor, mâncarea de la supermarket, betonul omniprezent, audiţiile muzicale gratuite ş. a. poţi alege marele oraş şi confortabilele apartamente.

mira
| mira a răspuns:

Indiscutabil, la vila. Una la tara si alta la oras.

| cretzufinish a răspuns:

In altundeva unde locuiesti acum. De exemplu, eu locuiesc la casa in oras si mi-as dori la bloc. Dar depinde de moment si de anotimp pentru ca vara nu as suporta la bloc. In concluzie e bine sa le ai pe ambele. laughing

regis
| regis a răspuns:

Fiecare are avantaje si dezavantaje, care de obicei sunt subiective. Mie unul imi place la casa in oras si sunt fericit ca am reusit sa imi indeplinesc acest vis.

| Aero a răspuns:

Mie mi-ar placea sa locuiesc in ambele locuri. big grin

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

La casa intr-un orasel frumos (cu climat subtropical ).

lolita
| lolita a răspuns:

La casa, dar in oras. nu-mi plac vecinii, intotdeauna te deranjeaza cineva si in oras deoarece la tara chiar daca ai masina nu ai aceleasi facilitati ca la oras.

| Xonia a răspuns:

La casa la oras
Poti sa ai si un animal(catelus ceva)
Ai si unde sa te joki
Dar la oras...

| Elena1234456 a răspuns:

Mie imi place mai mult la casa (o vila ar fi perfecta big grin) pentru ca ai si gradina, animale de companie, spatiu. o vila situata la marginea unui orasel (Galati) ar fi perfecta big grin.

| Razvan a răspuns:

La casa la periferia orasuluihee hee

| dannys a răspuns:

Eu m-am nascut si am crescut la bloc.Acuma stau la casa. Mie imi place la casa. Dar sa ai conditii de bloc.In oras bineinteles.Si la tara in weekend.

| Nu conteaza a răspuns:

Dupa ce aduni destul pentru o viata linistita intr un bloc te muti intr-o casa la tara smug cu gradina love struck animale love struck flori love struck aer curat ...eu una prefer casa. Liniste, spatiu

| love4u a răspuns:

In opinia mea, la oras este mai frumos decat la sat, si la casa e mai bine decat la bloc. Conditii de trai excelente big grin

| danutzzz1992 a răspuns:

As locui la bloc daca as trai in unul dintre marile orase ale lumii cum ar fi New York, Los Angeles, Sydney, etc. dar fiindca nu am bani pentru un astfel de apartament ma rezum cu o minunata casa la tara unde ai tot ce-ti trebuie de la cele mai simple lucruri pana la cele mai complexe iar aici ma refer in felul urmator ex: ai o pensie de vreo 30 mil. adunat tu si cu nevasta ta si stai bine mersi, comod, cumparand lucrurile obisnuite tot din piata celui mai apropiat oras... Ei bine nu asa nu imi place! Eu traiesc si voi traii in felul urmator: o casa minunata la tara unde aerul e mult mai curat de cat la oras, are acusi 100 de ani, bineinteles renovata si adusa la standardele de azi, o gradina in spatele casei cu multi pomi fructiferi si vie, o curte mare cu gazon in care poti face linistit un gratar vara fara sa cauti disperat un loc rocoros si cu multa umbra fiindca deja peluza deasa de vie iti confera acest lucru, cateva zeci de pasari pentru a avea carne de pasare proaspete si oua la discretie fara sa te intrebi ce inseamna acele zerouri de pe oua care se afla pe rafturile din hypermarketurile mari, ceva animale mai mari niste vaci, tauri - carne de vita si lapte, iar de-aici dupa o reteta bine aleasa facem branza si unt; daca exista un spatiu mai mare sunt binevenite si oile.Sunt o gramada de chestii ce difera de la cer la pamant intre traiul de la oras si cel de la sat; in oras toata apa se plateste, o suma cei drept nu zic modica dar pentru care nu stiu exact sunteti bineveniti sa ma corectati, dar pentru care o data la o luna, doua, trebuie scosi bani din buzunar, pe cand la tara platesti doar curentul care-l consuma boilerul sau eu stiu ce instalatie de apa mai ai prin casa. Avand in vedere ce am zis mai sus cred cu tarie ca e mult mai bine sa traiesti la tara neavand neaparat un serviciu, trebuie pentru asta sa fi un om cat de cat harnic!

| SufletDeCopil a răspuns:

Buna. Mie imi place sa fie cat mai natural, sa poti sa am aer curat si sa ma simt cat mai confirtabil si cat mai bine de aceea aleg o casa la tarabatting eyelashes

| Giuly_3112 a răspuns:

La casa pentru ca daca locuiesti la bloc si vrei sa dai oleaca muzica tare vecinu iti bate in teava si la casa ai curte unde sa te joci
La oras mie numi plac taranii x(

| isa_9377 a răspuns:

La casa la tare la aer curat sti vorba aia? la tara mai tai o gaina mai un ou mai o bucata de slanina in plus la tara poti sa mananci si din alimentele tale proprii care sunt mult mai sanatoase si mai ai un avantaj scapi de vecinii enervanti si de muzica care musai sa se auda la refuz duminica dupa amiaza cand dormi mai bine.in plus esti in avantaj ca ai mai putine cheltuieli de facut decat la oras. Un dezavantaj e ca ai mai mult de munca dar macar muncesti pentru tine si nu pentru altii parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La casa cu conditii de bloc intr-un oras desigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La casa... oras (multe fete...ai unde sa mergi)
pai aici depinde si cati ani ai happy!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ee. mie imi place la oras aici unde stau acum, unde am toate conditiile, toate utilitatile, o casa frumoasa putin loc cu gazon si multi trandafiri, insa ce sa te faci cu sotul meu care are mostenita o casa la tara si de care nu vrea sa se desparta, si este rea, urata si fara utilitati.nu vreau si nu imi place, am ales orasul si ne certam mereu pana la urma cred ca o sa ne despartim din cauza magaziei lui!