| iuliaoprea a întrebat:

Unde pot gasi o tastatura cu diacritice? Tastatura in limba romana. Voi cum scrieti cu diacritice?

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Ca sa le inveti mai usor poti scrie diacriticile cu markerul pe taste (varianta testata)

13 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Uite informatii cu poze cum se face:
http://conexiuni.net/......tice_3.htm

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Http://diacritice.ro/
Dai în windows XP sau Vista(depinde care îl ai) şi mai jos îţi explica fiecare pas. După ce faci tot ce ei îţi spun va trebui doar să apeşi pe Alt(în partea dreaptă a tastaturii) şi litera. E cel mai uşor mod.Eu ăsta îl folosesc

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Tastatura mea nu avea la inceput diacritice... dar cred ca poti modifica semnele. ca la mine a umblat fratele meu si mi le-a pus.acum nu stiu sigur

| dienuk a răspuns:

Http://www.softpedia.com/......Pack.shtml

downloadezi toolbaru, si o sa-ti apara jos pe bara de start un patrat in care scrie [EN]dai click si setezi ROMANIAN si apoi, diacticele sunt unele taste, depinde de tastatura. bafta :d

| alonet a răspuns:

Eu am fost pe faza cand baieti de la germanos au aruncat una la gunoi din cauza ca sta defectat o tasta "windows" asa ca m-am scostongue
ca idee anelaubed a dat o solutie ce merita fundita tongue

| spot a răspuns:

In bara de la windows in partea dreapta pe unde este ceasul, sunt doua litere micute: "EN". dai click pe ele si o sa-ti apara o fereastra micuta cu RO si EN. selectezi "RO". diacriticele inlocuiesc unele semne de punctuatie srpe exemplu: "[" sau ";". sper sa te descurci.

| iuliaoprea explică:

Multumesc, astea le-am incercat si eu dar voiam o tastatura fizica pentru ca prin intermediul acestor metode, nu pot scrie cu diacritice decat in Word sau alte programe de scris - nu pe mess sau pe site-uri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite cum am facut eu(tastatura cu diacritice nu o sa gasesti)
So: start-control panel-Clock, language and region-region and language-keyboards and language-change beyboards. Ai grija la Romanian prima sa fie Romanian(legacy) care are asa: [ = ă, ] = î,; = ș, ' = ț, \ = â,, =, sau; si. =. sau : Dupa ce setezi ce ti am zis, cand pui de jos de langa ceas en ai tastatura fara diacritice si cand pui ro o ai cu diacritice. Sper ca nu te-am bagat in ceata. A, si merge si pe mess, site-uri, tot tot.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copy si paste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am eu câteva, intră pe okazii.ro şi găseşti acolo o tastatură cu diacritice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am văzut de vânzare pe okazii.ro. caută anunţul acolo, dând căutare cu,, diacritice". O demonstraţie practică am văzut pe youtube. Caută şi acolo folosind tot cuvântul,, diacritice"

| Alexciordas a răspuns:

Daca nu iti apare pe bara de start langa ceas En apasa click dreapta undeva pe acolo si iti apare mai multe obtiuni si apesi pe Toolbars dupa ce ai apasat pe Toolbars apasa pe Language bar si apoi selectezi o limba noua si alegi in romana Pt Aaa mis pe are ca ii[]