| SpeedTeK a întrebat:

[Urgent]Salut TPU, v-a rog ajutati-ma, am o placa de baza ASUS P5VDC-TVM SE si vineri[azi fiind duminica seara] am curatat tot PC, placa de baza, sursa etc etc, am pornit PC, mergea totul inclusiv cele 2 harduri[Aaa, si sa zic:Nu am avut la indemna PC-ul pana acum, l-am pornit, am intrat pe mess, net, etc etc[Mess-ul il am pe al 2-lea HDD, nu cel cu win-ul], deschid jocul Live for Speed, ma joc ce ma joc si se inchide jocul, jos langa ceas si toate celea apare un semn de exclamare ca la mesajul "Low virtual system memory" sau ceva de genu', dar spre surpriza mea vedeam alt mesaj, cum ca am scos acel hard, ma duc in My Computer si intr-adevar erau doar 2 partitii in loc de 4, sting eu PC-ul il deschid si apas cablurile HDD-ului[El e conectat prin cablu de curent normal, adica cum vine direct din sursa, fara mufa SATA, normala, iar cablul pentru. informatii e SATA]il deschid si nimic, il inchid, inversez cablurile[Adica am pus cablul SATA de la DVD RW si alta mufa cu alt cablu de la sursa si nimic]Stie cineva? V-a rog...dau funda... straight face

Răspuns Câştigător
| Ioan-Alexandru_Marcu_1994 a răspuns:

Poate tia sarit vreun jumper de la hard

| K0sti a răspuns (pentru Ioan-Alexandru_Marcu_1994):

Ce treaba ai cu jumperul daca e pe SATA?

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

HDD mort!

| SpeedTeK explică:

Pai nu are cum sa fie mort, pentru ca a mers, am folosit si mess si tot, adica mess-u il am pe cel care nu merge...:
...o sa umblu si din BIOS...

| SpeedTeK explică:

Gata, am rezolvat de fapt cel pe SATA era bun iar cel normal nu mergea, era cablul taiat, noroc cu PC vechi ca am luat de la el...si chiar si cel de pe SATA are jumper...