| User36873 a întrebat:

Urgent! Vreau sa trimit un colet prin posta romana la un alt județ si am câteva întrebări (menționez ca e prima data când trimit prin posta romana)
Daca nu am scris numele fix ca in buletinul destinatarului, destinatarul poate ridica coletul? (de ex in loc de Matei Marian Alexandru am zis Matei Alexandru Marian)
La adresa destinatarului trebuie scrisa adresa de pe buletin sau adresa oficiului poștal la care vr sa trimit.
Sau mai exact ce trebuie sa scriu?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Scrii adresa destinatarului, corecta de data asta. De ce a oficiului postal?

| User36873 explică (pentru darrio2007):

Pai as vr sa fie coletul trimis la oficiul poștal respectiv nu la adresa unde este domiciliat destinatarul sau nu asa funcționează?

| darrio2007 a răspuns (pentru User36873):

Trimiti unde vrei.

| sierra1 a răspuns:

Bună intrebare. Scrii cui îi adresezi coletul adică lu' Matei Alexandru Marian + adresa unde stă individul

| User36873 explică (pentru sierra1):

Adică nu pot sa pun direct adresa oficiului poștal?

| sierra1 a răspuns (pentru User36873):

Pune tu ce vrei, am zis cu să faci

| mihai69 a răspuns:

Dacă trimiți la of. poștal, se cheamă că trimiți la post restant. Altfel, trimiți la adresa din C.I. Oricum, tot de la poștă îl ridică.
Cât despre nume, Poșta Română cam cere să fie fix ca în C.I. (nu musai în ordinea nume / prenume, dar să corespundă și să fie complet).