| Dan_Alex_2000 a întrebat:

Ca minor(16 ani) poti parasi tara fara o persoana (insotitor) doar cu actele semnate de parinti ca te lasa sa iesi din tara?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Declaratie (nu procura) notariala a ambilor parinti si insotitor major. Altfel nu.

| darrio2007 a răspuns:

Procura la un notar si insotitor adult.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Un minor nu poate calatorii singur peste hotare, numai cu insotitor adult care are Procura legal (facuta la un Notar Public) si semnata de ambii tai parinti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, doar insotit.

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Da, in cazul asta vei "primi" un insotitor de bord (stewardessa) care te va supraveghea

| Vântulalb a răspuns (pentru codrinmaestruldumelor):

Nu e obligatoriu sa iasa cu avionul!

| codrinmaestruldumelor a răspuns (pentru Vântulalb):

Eu zic din experienta ca am o stewardessa in familie si asta e politica la compania ei

| Vântulalb a răspuns (pentru codrinmaestruldumelor):

Spune omul ca merge cu avionul? Poate merge cu masina lui, poate cu trenul (de la Satu Mare la Debretin de exemplu), cu...

| FantasyBoy a răspuns:

Evident ca poti, sunt mii de tineri care pleaca la studii in USA, Canada, etc!
https://www.politiadefrontiera.ro/......ri-59.html

https://europa.eu/......dex_ro.htm

| Ionuț6 a răspuns:

Minorii nu au pot părăsii, nici zona apropriată în care locuiesc, fără acordul părintelui/toturelului/responsabilului. Părăsirea Statului, nu este permisă minorului, chiar dacă are acordul părintelui; doar în cazurile extreme, când acest este însoțit, obligatoriu, de o autoritate certificată.