| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati, dau funda. Lucrez pe un site de socializare. Se plateste. Iar eu trebuie sa imi fac card, dar si contul activat. Ibanul trebuie in euro, transferul SEPA. Cum ma adresez la banca? Ce spun? Habar nu am. (Am 18 ani). Va rog, ajutati-ma?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la orice banca vrei tu si deschide-ti un cont in euro.
Ceri un extras de cont ca sa-l dai "sefului" si el te plateste, conform intelegerii voastre.
Pana la urma tot munca deocheata ai ajuns sa faci, stiu ca acum nu-ti pasa, dar peste 10 ani cand nu te mai apreciaza nimeni cum arati, ajungi pe strada.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca ce lucrezi pe acel site de socializare? Si te plăteste in euro?

| mihai69 a răspuns:

Îți faci un cont pe Revolut. E drept, ca să-l alimentezi, ai nevoie și de un cont (în lei) la orice bancă din România - sugerez ING (nu ia comisioane). Dar în Revolut, poți avea depozite cam în orice valută vrei (eu am în RON; BGN; USD; EUR; DKK; etc.). Schimbul valutar îl faci în aplicație (la contul normal - free - ai limită lunar vreo 5000 de lei, apoi aplică un comision, foarte rezonabil). Cursul e mai bun ca la BNR.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai mesaj in privat.

| Catrice a răspuns:

Vai ce greu e sa zici ca vrei card în euro.

| Raluka0001 a răspuns (pentru Catrice):

Doar atat? De cont ca il vreau activat nu ii zic nimic?

| Catrice a răspuns (pentru Raluka0001):

Cardul e asociat unui cont care e activ. Cardul e mijlocul intermediar prin care tu îți accesezi contul.

| Raluka0001 a răspuns (pentru Catrice):

Ok, dar cand scot banii de pe card si vreau sa ii primesc in ron. Ce trebuie sa spun?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa înțeleg ca faci videochat sau only și nu știi cum sta treaba cu banii, huh?

| BabaOarba a răspuns:

Ca sa iti deschizi un cont de euro la o banca ti se vor pune cateva intrebari despre tranzactii. Si chiar daca nu raspunzi real, daca intra sume mari in cont fara sa fie vorba de un salariu, bancile au anumite norme prin care sunt obligate sa raporteze tranzactiie suspecte. Acum depinde si despre ce sume vorbim, dar in general orice venituri ai ar trebui declarate la ANAF.

Am intalnit cateva cazuri de persoane cu venituri virate din afara care s-au trezit cu Antifrauda peste ei, si intentat proces penal de evaziune fiscala. Veniturile nejustificate fusesera raportate de banca.

| Raluka0001 a răspuns:

Pai si trebuie sa ii dau detalii cu ce ma ocup? Ca ma intreba cea de acolo, si imi zise ca imi trebuie angajator, dar eu sunt majora.