| catalin1998_4440 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine am o tastatura care merge gresit adica cand apas y apare z si invers nu mai apare arondul aps shift si doua puncte si apare Ş stie cineva cum sa o fac?

10 răspunsuri:
| Eღilia62 a răspuns:

Da.Ai dat tastatura pe modul cu caractere romanesti. Apasa Shift si Alt amandoua odata si se rezolva.

| express11 a răspuns:

Intra pe laptopul meu.net

| nellyneliana a răspuns:

Buna!
Vezi ca ai setata sa scrie in romana, de aia apare asa. In dreapta jos langa data vezi ca trebuie sa fie si limba, setezi de acolo engleza si gata. Succes!

| Elena010 a răspuns:

Apasa Shift si Alt in acelasi timpwinking face asa fiindca e data pe romana. funda?big grin

| AmandytaErhan a răspuns:

Buna! asta pentru ca din greseala ai apasat pe ceva si tia aparut tastatura romana...pentru a schimba la loc in tastatura engleza tasteaza totodata shift (sageata in sus)+ ctrl...

| OanaAndreea16 a răspuns:

Aia este tastatura-n Romana. langa ceas, in bara, daca apare RO, da click si seteaza pe EN. si atunci merge asa cum vrei tu. :*

| Florennce a răspuns:

Probabil ti-ai setat tastatura in lb romana cu diacritice si din cauza asta e asa fiindca asa am si eu. Poti sa dai Alt+Shift sau te uiti jos pe bara standart sau in alta parte pe dekstop ca s-ar putea sa fie ceva si in loc de RO selectezi EN. Ori, poti sa dai la Start-Control Panel -Regional and Language Options-Languages-Detallies, si apoi selectezi ca tastatura sa fie doar in engleza.

Cam asa stiu eu!

| lovevampire18 a răspuns:

Tastatura ta nu e stricata trebuie sa te duci in bara si sa selectezi limba engleza si atunci iti va merge normal.

| titus1500 a răspuns:

Muta tastatura de pe RO pe EN

| ZodIak a răspuns:

Cred ca ai setat tastatura pe limba romana.incearca sa intri in control panel-->keyboard.Acum depinde de ce sistem de operare ai.