| moldogabriel4 a întrebat:

Va rog, spuneti-mi si mie ce pot sa adaug la placa de baza (Asus m2n-sli deluxe)
Placa video - de care
RAM - de care
Procesor-de care
Hard Disck - de care
etc

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Procesor - orice procesor pe socket AM2 sau AM2+

Nu o sa mai gasesti nicaieri astfel de procesoare, decat la second hand (olx, okazii, ebay...) si poti lua usor teapa.
Plus ca daca o sa cumperi toate componentele separat, o sa coste transportul mult mai mult decat piesele.

exemple de procesoare cu socket AM2

(single core):
seria Sempron (nume de cod Manila)
Sempron 2800+, 3200+, 3500+
Sempron 3000+, 3400+, 3600+, 3800+
Sempron LE-1100, LE-1150
Sempron LE-1200, LE-1250, LE-1300

seria Athlon 64 (nume de cod Orleans si Lima, an de aparitie 2006 - 2008)

Athlon 64 3000+,
Athlon 64 3200+,
Athlon 64 3500+,
Athlon 64 3800+
Athlon 64 4000+ (F3)
etc

(dual core):

seria Athlon 64 X2
(modelele cu nume de cod Windsor si Brisbane, 2006-2008)

un model din seria Athlon 64 FX (se numeste Athlon 64 FX-62)

exemple de procesoare cu socket AM2+
unele modele din seria Phenom (Phenom X3 si Phenom X4)

RAM - placa ta suporta maxim 8GB (2 placute de cate 4GB, sau 4 de 2GB), DDR2 la 800MHz (sau 667 ...sau 533)

placa video - depinde de ce procesor gasesti.
as zice GT 9800, insa pentru unele procesoare s-ar putea sa fie prea putin, pentru altele - prea mult (o sa apara fenomenul de gatuire intre procesor si video, daca una dintre componente e prea puternica, iar cealalta prea slaba)

HDD - orice HDD pe SATA2/SATA3 de minim 250GB, si 7200rpm (preferabil, merge si de 5400 sau 5900).
Daca pui un HDD SATA3, va trebui sa cauti driver SATA3 pentru el, caci prin 2006 cand a aparut placa de baza nu exista inca tehnologia asta.

DIN punctul meu de vedere, iti arunci banii pe GEAM.
Daca ai ramas cu placa aceea de baza, vinde-o (nu face mai mult de 2 parale, dar poate gasesti un fraier care sa iti dea 50-60 lei pe ea)

Daca vrei sa o cumperi, NU fa prostia asta!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Descarca si citeste Manualul utilizatorului (User Manual) al placii de baza, de pe site-ul producatorului.
In ea gasesti toate informatiile referitoare la ce procesoare, memorii RAM, placi video etc. se pot folosi cu placa ta de baza.
In functie de bugetul tau poti achizitiona si monta piese compatibile, asemanator pomului de craciun. happy

| NLS a răspuns:

1. N-ai specificat ce sursa ai!

2. Daca chiar vrei sa incerci, recomand sa te feresti de Sempron (sunt mai slabe) si sa cauti ceva din seria

Athlon 64
(nume de cod Orleans (90 nm Feb 2007)
sau
Lima (65 nm May 2007)

sau din seria Athlon 64 X2
(nume de cod Windsor (dual core, 90 nm May 2006)
sau
Brisbane (dual core, 65 nm Dec 2006)

3. Preferabil ia pachet complet: cooler plus procesor... daca gasesti.

4. la AMD trona pe acea vreme marketingul
Athlon 64 3500+, are 2.2 GHz reali
Athlon 64 3800+ are 2.4 GHz reali

| mihaibaros69 a răspuns:

Cea mai de buget si buna este GTX 1050ti
8Gb ram ddr3/ddr4
i5/amd ryzen 5
1tb