| Kiki20098 a întrebat:

Vaccinele sunt bune,de la unii am auzit ca-s bune de la altii ca-s rele, ca au facut victime etc (ma refer cand ne face noua vaccină, chiar cu doua zile in urma ne-a facut vaccina pentru o gripa din sezonul acesta si una pentru ca suntem clasa a 8-a si trebuie ca asa se face)
Ori da ori ba?

8 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Cei care spun ca nu sunt bune sunt niste analfabeti functionali, adepti ai teoriei conspiratiei si a caror singura sursa de informatie sunt niste site-uri facute de altii ca ei. Vaccinurile sunt extrem de benefice si fara ele probabil ca in momentul asta am fi mult, mult mai putini oameni, pentru ca muream de boli care acum sunt considerate banale sau pe care am reusit sa le eliminam complet cu ajutorul vaccinurilor. Nu zice nimeni ca sunt 100% sigure, exista unele riscuri si cand iti faci un vaccin, chiar si risc de deces, dar riscul e mult mai mare sa faci boala respectiva si sa mori din cauza ei decat sa mori din cauza vaccinului, asa ca eu zic ca mai bine iti asumi riscul mai mic.

| xerxes1 a răspuns:

Daca ai faccut deja, oricum nu mai conteaza.
Cica conservantii din vaccinuri nu ar fi tocmai ok.
In Usa ar fi intersise de 12 ani unele vaccinuri care la noi sunt vandute ca sanatate curata.

| KillaNoFilla a răspuns:

Daca nu era vaccinul, populatia lumi nu depasea 2 miliarde.Cred ca am spus destul cu asta.

| Kiki20098 explică (pentru KillaNoFilla):

Adica vrei sa spui ca-s bune?

| KillaNoFilla a răspuns (pentru Kiki20098):

Uita-te la caini, daca nu-i vaccinezi 1/2 din 3 mor.
Nu stiu daca sunt 100% bune dar esti la mana lor.Sansele de complicati sau chiar deces cresc fara ele.

| simina96 a răspuns:

Bună! Eu nu mi-am mai făcut vaccin antigripal de vreo 6 ani și nu regret. În perioada în care aveam făcut acel vaccin ma îmbolnăveam foarte ușor, făceam niște forme de viroza foarte urate, cica de la acel vaccin nu ar trebui în mod normal sa te răcești asa des și cu forme grave, în cazul meu a fost fix pe dos. După ce am renunțat la acel vaccin culmea este ca sistemul meu imunitar a inceput sa-și revină, sa devina mai rezistent la răceli și de ceva timp abia dacă ma mai imbolnavesc. Deci, în concluzie eu consider vaccinul antigripal ca fiind toxic pentru organism.

| Annamaria21 a răspuns (pentru simina96):

Exista mai multe tipuri de vaccin, trebuie sa încerci câteva pana il găsesti pe cel bun, corpurile diferă, uite de ex eu il fac pe cel frantuzesc de 10 ani si nu am nicio problema, in schimb, si mama mea l a facut, si a fost ca si cum nu l a facut, deci nu trebuie sa dai vina pe vaccin ca nu a fost bun, pur si simplu corpul tau nu se potrivea cu vaccinul respectiv

| annneamary a răspuns:

Din punctul meu de vedere riscurile sunt mult prea mari in comparatie cu beneficile vaccinurilor... este doar punctul meu de vedere, si dor pentru ca eu gandesc asa asta nu inseamna ca ele sunt bune sau nu, cel mi important este sa te informezi suficient de mlt din surse sigure inainte de a lua o decizie in privinta ast