| anonim_4396 a întrebat:

Ventilatorul consuma mult curent? Am cumpărat în ventilator de la Zass, cam cat poate consuma pe luna dacă îl folosesc 4-5 ore pe zi?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai consuma 0, 035 Kw (am transformat in Kw) x 5 ore = 0, 175 Kw/zi adica 5, 5 Kw luna (0, 175 Kw x 31 zile), x 0, 75 lei cat ar fi kilovatu = 4, 2 lei lunar, daca e mai mult kilovatu la tine inmultesti 5, 5 cu cat e, si afli lunar cat platesti.
Desi la mine scria pe el un wataj si la masuratoare dadea mai mult.

Daca ti 4 ore, faci 0, 035 x 4 sa afli cati kw pe zi consumi, inmultesti cu 31 zile, afli cati Kw lunar ai, inmultesti pe aia cu pretu per Kw si gata.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Puterea motorului este scrisa pe eticheta de pe el (in Wati). De obicei, la ventilatoare de camera, aceasta putere este sub 100W.
Asta inseamna mai putin de 0.1KW.
Daca inmultim puterea (in KW) cu numarul de ore (h), atunci gasim puterea consumata (in cazul tau sub 0. 5KWh intr-o zi). Asta inseamna mai putin de 15KWh intr-o luna.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Am înțeles, mersi boss

| Mosotti a răspuns:

Eu am patit ceva f socand, aveam un ventilator mic si unu din ala mare cu diametru de 30 cm cam.
Dupa masuratori, ala mic consuma mai mult ca dublu fata de ala mare.
Depinde cati wati are, nu pot sa-ti zic cat consuma, trebuie sa ne zici cati wati are si iti zic exact cat consuma. Scrie pe el.
Si o sa-ti zic in bani cat consuma la 5 ore pe zi.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

De 35 W este

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai consuma 0, 035 Kw (am transformat in Kw) x 5 ore = 0, 175 Kw/zi adica 5, 5 Kw luna (0, 175 Kw x 31 zile), x 0, 75 lei cat ar fi kilovatu = 4, 2 lei lunar, daca e mai mult kilovatu la tine inmultesti 5, 5 cu cat e, si afli lunar cat platesti.
Desi la mine scria pe el un wataj si la masuratoare dadea mai mult.

Daca ti 4 ore, faci 0, 035 x 4 sa afli cati kw pe zi consumi, inmultesti cu 31 zile, afli cati Kw lunar ai, inmultesti pe aia cu pretu per Kw si gata.

| Brizbriz a răspuns:

Puterea motorului e scrisa pe cutie, si depinde de, cat de mare e ventilatorul, oricum nu am auzit de ventilatoare mai mari de 500W, si ala trebuie sa il dai la maximum posibil

| anonim_4396 explică (pentru Brizbriz):

E de 35 W

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

35W inseamna ca consuma mai nimic

Răspuns utilizator avertizat