| PaiCsfDacaNuAiCe a întrebat:

Vine saptamana scoala altfel, practic eu am dat niste sugestii de activitati mai decente din punct de vedere financiar dar colegii mei nici nu au vrut sa auda de plimbare in padure sau jocuri de masa. Numai paintball si parcuri de distractii. Eu nu imi permit aceste lucruri. Si nici nu mi se pare corect sa particip la alte activitati cu alte clase pe care nici nu le cunosc doar ca sa nu primesc absente.
Oare. daca ii explic medicului de familie situatia ma intelege si imi da o scutire pe 5 zile?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai bine vorbesti cu dirigintele direct. Da esti sigur/a ca se pun absente? Eu n-am fost niciodata si nu s-au pus.

| PaiCsfDacaNuAiCe explică (pentru Adry05):

Pai dupa o discutie cu dirigntele mi-a zis sa particip cu alte clase.

| sierra1 a răspuns:

Mai bine explică dirigintelui treaba asta și va înțelege. Dar tot nu o să stai acasă.

| PaiCsfDacaNuAiCe explică (pentru sierra1):

Pai, dupa o discutie cu dirigntele, mi-a zis sa particip cu alte clase.

| sierra1 a răspuns (pentru PaiCsfDacaNuAiCe):

Asta spuneam si eu. Dira și-a răspuns corect. Nu o să stai acasa, Trebuie să vii la scoală dar nu trebuie să cheltuiești bani daca nu îi ai sau dacă nu vrei.

| anonimg a răspuns:

Nu stiu cum stau lucrurile, dar consider că școala altfel ar trebui să nu oblige elevul la cheltuieli financiare. Si nici să fie obligat să participe măcar cu prezența, pentru că ar fi pus în tot timpul acesta într-o continuă situație stânjenitoare față de ceilalți.
Eu nu știu cum stau lucrurile. Dar trebuie să stai de vorbă cu dirigintele clasei. Dacă nu te ascultă, mergi la direcțiunea scolii. Dacă nici aceasta de pe urmă nu te ajută, contactezi ministrul educației. Chiar dacă vei primi răspuns negativ, insiști mereu.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Te-ar putea intelege daca esti si tu atent cu el...