| Mariannnpetrescu a întrebat:

Vreau sa aflu cine e in spatele unui cont fake de Instagram, insa acesta a fost dezactivat si am doar adresa de url al profilului. Se poate afla adresa ip al telefonului, locatia sau numele proprietarului doar cu adresa url de la contul de Instagram daca merg la politie?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

IP-ul da e cel mai usor de aflat dintre cele expuse de tine, dar doar in baza unui temei legal.
Cu siguranta politia poate inainta o sesizare catre Instagram si aceia pot pune la dispozitia politiei locatia acestuia consform IP-ului asa cum este acesta detinut in baza de date a ISP-ului.
Dar asta nu e tot, daca persoana in cauza era un hacker si folosesa cine stie ce metode de conectare la Instagram, cine mai poate da de el?
gandeste-te poate era o persoana care locuieste in Anglia si foloseste VPN-uri.
Sa zicem ca si asa poate fi identificat, dar mult mai greu sau spre deloc.
In functie de gravitatea faptei te poti adresa politiei.
Depinde ce a facut.
Banuiesc ca te-a escrocat.
Daca ti-a oferit niste injurii sau amenintari nu stiu ce sa zic cat poate fi de serioasa treaba.
Daca te-a inselat insa cu obiecte si sau bani, atunci da merita 'parat' la politie, ca sa mai dispara dintre acesti scammperi nesimtiti.

| Mariannnpetrescu explică (pentru Simpatic):

Deci se poate afla daca ma prezint la politie

| Simpatic a răspuns (pentru Mariannnpetrescu):

In principiu da, dar depinde de foarte multe chestii cum am zis.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca mergi la politie trebuie sa ai niste motive, sa se fi comis o infractiune ca politia sa il caute pe respectivul. Ai un astfel de motiv?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre ce tip de infracțiune este vorba/ ai dovezi cu privire la acea infracțiune?

În ce județ te afli, poate te-as putea ajuta.

| nukeyly a răspuns:

Cat de hotarat esti? Spui ca cumperi frecvent 1kg cocaina de la el si intre timp a disparut, legetura era pe net fara telefon. Iti lasa marfa ascunsa in parc dupa ce lua banii cu o zi inainte din alt loc pre stabilit.
O sa-l gaseasca dar pot aparea ceva complicatiii.