| adrianpetrican a întrebat:

Vreau sa cumpar un stick hdmi pe care sa pot pune filme la calitate mai slaba si sa le pot vedea full hd, ultra hd! se poate?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dacă tot e să iei ceva, ia Chromecast Sabrina, cam tot banii ăia face. Dar să știi că niciun dispozitiv nu le poate mări calitatea.

| NLS a răspuns:

Prin stick HDMI banuiesc ca te referi la miniPC urile acelea.

Nu, nu poti vedea fisierul sursa la calitate mai mare decat il pui pe respectivul sistem.
Are un numar redus de pixeli, el afiseaza ce are, functiile de interpolare nu functioneaza suficient de bine deocamdata sa poata adauga pixeli intr-un mod realist.

| raMLesS a răspuns:

Pai daca tu le pui 480p de exemplu, e imposibil sa le faci 720p, 1080p.
Cum le urci asa le ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce? Vrei sa spui stick usb? Sau capture card de pe hdmi? Ce vrei tu se cheama upscaling si se face intr-un software specializat. Nvidia DLSS e cel mai de calitate serviciu dar e numai pe placile rtx

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Se refera la un miniPC ce e un fel de stick supradimensionat, si se conecteaza la monitor/TV prin HDMI.

| NLS a răspuns (pentru adrianpetrican):

Da, e ce credeam eu, doar ca al tau e pe Android.

Ramane valabil ce ziceam.
Daca tu pui un fisier 480p
In memoria de stocare a acestei jucarii, la aceasta rezolutie va fi redat pe orice ecran.
Nici macar prin upscaling nu o sa poti obtine o imbunatatire majora a calitatii, nici macar HD, ce sa vorbim de mai mult.

| al0o0o0 a răspuns:

Cred ca ramai cu vrutul