| Mathispower a întrebat:

Vreau sa devin inginer IT in programare, dar nu stiu ce facultate ar fi buna....Imi puteti spune daca Lucian Blaga,Sibiu e potrivita pentru ceea ce imi doresc eu? As vrea si cateva sugestii din partea voastra si daca nu cer prea mult,puteti sa alegeti si facultati din Marea Britanie deoarece as vrea sa imi continui studiile in strainatate,dar vreau sa ma asigur in caz ca nu merg peste hotarele tarii,ce facultate ar fi buna aici.Dar de liceu, nu e foooarte important, dar tot vreau sa stiu.Si ultima intrebare, imi puteti spune de ce tine programarea, adica ce trebuie 100% sa faci cand te angajezi.Stiu ca suna ciudat, dar sunt la inceput si vreau sa invat.Sunt dornic sa fac asta si am ambitie sa lupt.Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti trebuie un liceu cu profil de matematica fizica.
In ce privesc facultatile din Marea Britanie, cred ca trebuie sa le pui in cui pentru moment, fiindca MB a iesit in UE, iar facultatile nu se mai fac pe gratis acolo.

| Frank51 a răspuns:

În România nu exista o facultate care să fie într-adevăr ok, daca chiar vrei ceva calumea recomand sa faci afară, dezavantajele sunt costurile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Facultati poate nu, dar licee cu clase de informatica de elita cam sunt. De exemplu G. Moisil din Iasi sau Hasdeu din Buzau.

| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut. Daca vrei sa faci facultatea in strainatate, iti recomand Danemarca (in nordul Europei), pentru ca scoala e gratuita. Trebuie sa iti platesti doar chiria si mancare. Cat priveste facultatile de infirmatica din tara noastra, fratele meu a terminat una de profil. Dar, se invata multe programe si limbaje de programare care sunt depasite si nu se mai folosesc in prezent in firme. Un fost coleg de-al sau, care a parasit facultatea frecventata de fratele meu si a invatat programare, urmarind video-uri pe Youtube si cautand pe google, era mult mai avansat si descurcaret decat fratele meu, care a absolvit facultatea. Fratele meu chiar a luat lectii de la el.