| Muclees a întrebat:

Vreau sa imi cumpar ceva online dar se poate plati doar cu cardul, iar site-ul este unul strain si sumele sunt in euro. Este adevarat ca daca platesti cu cardul si ii face din lei in euro atunci platesti o taxa la banca pentru ca ia schimbat?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiureli! Banca nu percepe comision la nici o plata cu cardul dar tranzactia facuta are un curs de schimb nefavorabil tie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa platesti echivalentul in euro la cursul de schimb al bancii la care ai card si cam atat

| OnuOnulică a răspuns:

Da, dar o să plătești un mic comision în plus.

| dorin1990 a răspuns:

Se percepe un mic comision, nu este mare.

| I0nuT55 a răspuns:

Probabil banca iti opreste comision.