| Baiattt a întrebat:

Vreau sa imi dau demisia de la firma si am cateva nelamuriri.
Sunt angajat la ei de o luna si as vrea sa procedez in felul urmator
In 20 iau avansu si in 5 iau restul de plata deci as vrea sa mai lucrez pana atunci la ei (sa iau banii de pe luna respectiva si sa plec).
Am inteles ca se poate sa imi dau demisia cu preaviz ( vad ca in contract scrie 20 de zile lucratoare...) asta inseamna ca acum pot sa cer demisia si sa acumulez pana in 5 februarie cele 20 de zile lucratoare si sa primesc banii si am plecat?

Daca nu e asa lamuriti-ma si pe mine va rog.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa depui cererea de demisie de acum, de la data cand se inregistreaza la firma incepe sa curga perioada de preaviz.
Conducerea firmei poate renunta la perioada de preaviz, asa ca vezi care este situatia exacta, inainte de a depune demisia.
Vei fi platit pentru toate zilele lucrate.
Si pana in 5 februarie nu sunt 20 de zile lucratoare, sunt mai putine, 20 de zile lucratoare inseamna 4 saptamani (28 de zile calendaristice).

| Scorpiel a răspuns:

Da poti, numai ca esti intr-o mica confuzie...luna de munca se calculeaza de pe 1 pana pe 30/31, practic tu daca ai sa stai pana pe 5 ale lunii urmatoare o sa primesti lichidarea si 5 zile din avans.