| Nela_37 a întrebat:

Vreau sa imi fac mutatie pe Bucuresti, am tot amanat pana acum din cauza pandemiei, insa nu o mai pot face. Va trebui sa imi schimb toate documentele, inclusiv permisul de la masina, cat si actele masinii? Momentan am buletin de provincie, daca il schimb cu unul de Bucuresti e obligatoriu sa fac si celelalte schimbari? Sau pot merge cu permisul asa pana imi expira?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Viza de flotant se poate face oricand, cu buletinul vechi si cu persoana care te ia in spatiu, mergand personal la Politie cu tine, ca sa semneze o declaratie pe propria raspudnere, ca te ia in spatiu.
Acea persoana trebuind sa aiba la ea/el urmatorele acte:
- buletinul si actul de propietate al casei sau apartamentului, dovedind ca el/ea este propietarul (originale si copii).
Se completeaza o cerere tip acolo, la ghiseu- de amandoi.
se mai plateste o taxa la Administratia financiara locala, de 7 lei.

Permisul de sofat trebuie si el schimbat, DUPA ce s-a operat mutarea de domiciliu in buletin.
Nu stiu daca este posibil sa le faci pe amandoua odata, asta trebuind sa intrebi la ghiseul de la Evidenta populatiei, de la sectia locala de Politie, din sectorul unde te vei muta.