| kaTTsu a întrebat:

Vreau sa imi fac un card la ING, dar vreau sa stiu despre ING Card Complet, doresc sa completez un formular online, dar vreau sa stiu cat trebuie sa platesc pentru acest card, adica stiam ca pentru emiterea cardului de catre banca trebuie sa platesti o anumita suma.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula, cele mai multe banci, nu iau comisioane pentru emiterea de carduri, doar comisioane pentru administrarea contului de card si pentru ridicarea de sume de la ATM-uri (bancomate). Gasesti conditiile pe site-ul oficial al ING Bank. Numai bine!

| kaTTsu explică (pentru Ioandelasal):

Problema este alta ca nu gasesc nimic pe situl lor cu informatii aditionale in legatura cu Ing Card Complet, vreau sa completez un formular online, dar cel putin sa stiu cat costa sa nu imi vina acasa si sa ma trezesc ca am sa platesc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru kaTTsu):

N-ai facut sapaturi destul de adanci. Aici: http://www.ing.ro/ing/ro/Carduri/ING-Card-Complet.html ai lista de comisioane, in partea dreapta stanga pentru contul curent si in dreapta pentru carduri.

| kaTTsu explică (pentru Ioandelasal):

Daca alegi cardul Visa Electron International:

Emitere card 50 lei
Administrare anuala card 28 lei

In functie de tipul de cont curent la care atasezi acest card:

ING Card Complet: deschidere cont 0 lei, administrare cont 3 lei/luna
ING Cont'ROL: deschidere cont 20 lei, administrare cont 2 lei/luna
ING Start: deschidere cont 0 lei, administrare cont 0 lei/luna

Daca alegi cardul MasterCard:

Emitere card 70 lei
Administrare anuala card 50 lei

In functie de tipul de cont curent la care atasezi acest card:

ING Card Complet: deschidere cont 0 lei, administrare cont 3 lei/luna
ING Cont'ROL: deschidere cont 20 lei, administrare cont 2 lei/luna
ING Start: deschidere cont 0 lei, administrare cont 0 lei/luna

Daca alegi Visa Electron Card pentru Copii:

Emitere card 50 lei
Administrare anuala card 28 lei
ING Economii pentru Copii: deschidere cont 0 lei, administrare cont 0 lei/luna

Pai din ce vad aici cardul Ing Card Complet m-ar costa ca fiecare tip de card de acolo.

| Ioandelasal a răspuns (pentru kaTTsu):

Nu stiu de unde ai luat tu datele respective. Daca intri pe Tarife si comisioane, pag. 1, vei vedea ca atat deschiderea contului Ing Card Complet, precum si obtinerea cardului asociat au comision zero la deschidere si emitere, pentru cardul Visa Electron International, doar pentru celelalte carduri sunt comisioane de emitere.

| kaTTsu explică (pentru Ioandelasal):

Pai scrie ca pentru card Visa Electron International este 50 lei, vreau totusi sa fiu sigur, chiar daca ar costa vreau sa stiu sigur cat, ca de facut tot vreau sa imi fac la ei.

| Ioandelasal a răspuns (pentru kaTTsu):

Pentru emiterea cardului Visa Electron International comisionul este ZERO, poate te-ai uitat la altul.

| kaTTsu explică (pentru Ioandelasal):

Dracu sa il bata.