| Whitesnake99 a întrebat:

Vreau sa imi schimb chiria. Gasit anunt pe OLX si sunat. Direct proprietar. Imi zice ca nu mai este disponibila. Multumesc, seara buna. Cateva ore mai tarziu, tot pe OLX gasesc acelasi anunt, poze, descriere tot, dar de la o agentie imobiliara. Anunt postat in aceeasi zi. Imi zic care sunt sansele? Sun de curiozitate, surpriza ce sa vezi e disponibila pentru vizionat si mutat imediat. Pretul cam acelasi. Ramane ca ma suna omul maine. Acum, ce imi scapa mie? Care din ei minte? Ce motiv ar avea proprietara sa ma minta, sa vrea sa isi inchirieze imobilul prin agentie si nu direct? Intre timp s-a facut prea tarziu, n-am mai sunat-o sa-i cer explicatii. E risc de teapa, la ce sa fiu atent?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu te baza pe olx. Agentie direct

| Catrice a răspuns:

Cică prin agenție nu se prea ia țeapă.

| Whitesnake99 explică (pentru Catrice):

Mie mi-a zis ca imi ia 50% comision din valoarea chiriei, cand am auzit mi-a picat fata. Mie asta mi se cam pare teapa.

| suntserios a răspuns (pentru Whitesnake99):

Asta nu e nicio teapa. Asta e comisionul standard al agentiei 50% din valoarea unei luni de chirie.

Ce ti s-a intamplat tie a fost urmatoare faza cel mai probabil.

Agentia a gasit anuntul imobiliar, l a copiat ca fiind postat de ei, de aia ai si gasit fix acelasi anunt cu aceleasi poze. Ei nu au intrat probabil niciodata in contact cu proprietarul.

Acum sunt 2 variante in cazul tau. Ori aia incearca sa contacteze proprietarul si sa le zica ca sunt agentia X si au gasit chirias ori pus ori simplu iti vor spune cei de la agentie ca apartamentul nu mai e disponibil dar au ei alte variante incercand sa iti vanda din oferta lor. E o practica, mizerabila ce e drept, a multor agentii de imobiliare sa adune clienti.

| Dintrebare a răspuns:

Poti sa mergi sa vezi apartamentul cu agentul imobiliar si sa intrebi care sunt conditiile de inchiriere si pretul. E o practica sa platesti o suma de bani care reprezinta garantia la inchiriere. De obicei e chiria pe o luna. O lasi garantie in caz ca distrugi tu ceva etc. Acea suma ti se restituie la final, cand te muti de acolo. Iar legat de comisioane, pe tine nu te intereseaza chestia asta. Comisionul il ia agentia de la proprietar, pentru ca intre ei exista contract. Tu nu ai treaba cu agentia imobiliara si nu ai nicio obligatie fata de agentie. Agentia il reprezinta pe proprietar. Nu ai ce teapa sa iei. Daca ajungeti la o intelegere, sa citesti cu atentie contractul de inchiriere si daca esti de acord semnezi, daca nu, nu.