Întrebare recomandată | Iunix a întrebat:

Vreau să-mi antrenez memoria.
Din păcate de fiecare dată când am ceva de învățat, pentru un examen să zicem, las totul până în ultimul moment, până în ultima noapte, şi chiar şi atunci amân până în ultimele ore înainte de examen. Aşa am făcut mereu, şi la teme/ proiecte, dacă proiectul trebuie predat până pe 21.06. 2018 eu îl trimit pe 20.06. 2018 ora 23:55. Şi aşa mai departe. Cu chiu cu vai m-am descurcat şi a fost bine de fiecare dată. Dar din păcate am observat o chestie. Nu reuşesc să învăt să zicem vreo 10 pagini în 2 ore. Citesc o propoziție şi o uit imediat. O citesc de 10 ori, o rețin, poate mă mai blochez puțin dar oricum uit acea definiție să zice, în 10 minute. Atunci m-am gândit, dacă tot sunt aşa şi amân totul până în ultimul moment ( tot ce nu-mi place să fac ) şi nu am nicio şansă să mă apuc de învățat cu 2 luni înainte ca tot omu, de ce să mă chinui să învăț ceva care poate nici nu o să mă ajute în viață şi va fi o informație inutilă. Nu ar fi mai bine să fac diferite exerciții, timp poate de câteva luni prin care să-mi îmbunătățesc considerabil capacitatea de a memora ceva? Şi să țin minte acea infoarmație măcar pentru 24 de ore. Adică vreau să-mi antrenez creierul astfel încât să fiu capabil să invăț cu 2 ore înainte de examen vreo 10 pagini. Eu zic că e mult mai eficient aşa.
Deci, ştiți vreo aplicație cu exerciții pentru îmbunătățirea memoriei? ( chiar şi numai memoria vizuală dar asupra textului că la examene nu am de învățat poze. Vreau să am o memorie fotografică şi să " văd " în minte foile pe care le-am învățat. )

13 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

La tine nu memoria este problema, ci lipsa de motivatie. Incearca sa te automotivezi, sa iti oferi mici recompense pentri fiecare pagina invatata. Spre exemplu, iti iei o ciocolata si mananci cate o patratica la fiecare pagina/lectie memorata.

| Bondarel99 a răspuns:

Nu cred ca e vorba ca nu te tine memoria ci doar ca esti lenes si nu ai motivatie laughing sau nu iti place ce inveti. Stai linistit, mai toti suntem asa.
Spunea un medic neurolog ca cele mai eficiente metode prin care sa iti stimulezi memoria sunt sa faci integrame/jocuri de cuvinte, sa inveti limbi straine si sa citesti in fiecare zi ceva.

| Ineys a răspuns:

10 pagini in 2 ore? Nu stiu la ce filme te-ai uitat, dar facand exercitii pe internet cu bulinute, imagini colorate, intrebari funny/capcana, si alte "teste iq" nu o sa iti imbunatatesti memoria astfel incat sa ajunga la performanta aia. Stii ca o informatie o uiti pentru ca o considera inutila pentru tine ( creierul tau ) din motive variate, in principal ca nu te intereseaza. Cu cat esti mai atras si mai implicat dpdv emotional de un subiect cu atat il retii mai usor.
Cel mai usor e sa intelegi ceea ce inveti. Nu o sa inveti ceva daca nu ai habar despre ce se vorbeste acolo. Doar daca inveti ca pe poezie, ceea ce poate da mare fail la un examen, pentru ca daca nu iti mai amintesti o bucatica, s-a dus tot.

| raMLesS a răspuns:

Aplicatiile de "antrenat" creierul, nu-ti antreneaza nimic, e doar o vrajeala si nimic mai mult.
Nu o sa inveti in veci mai repede de exemplu pentru bac "Mara", atat timp cat tu faci exercitii "2 - 4 - 8 - 16... continuati sirul".
O sa fi mai bun la "continuat sirul", in schimb nu o sa iti influenteze deloc abilitatea de a memora informatii.
Sa-ti dau un exemplu, daca ar fi sa inveti la romana timp de 12 ani, o sa inveti si la alta materie gen biologia putin mai repede deoarece te-ai mai intalnit cu anumiti termeni si iti e putin mai usor, in rest atat.
Asta nu inseamna ca nu trebuie sa mai inveti deloc, trebuie sa inveti si sa te dezvolti constant, important este sa stimulezi creierul mereu, invata ce iti place.

Legat de "cum sa invat in 2 ore 10 pagini", e imposibil, invatatul necesita timp.
https://www.youtube.com/watch?v=U7LurRax9rE
Minutul 5:10
Daca vrei sa ajungi un nimeni, aia e, nu invata.
Invata macar cat sa treci clasa, majoritatea informatiilor de la scoala sunt inutile.

| Iunix explică (pentru raMLesS):

Sunt la facultate, am avut medii mereu peste 8, aproape de 9 în liceu

| BigSmokeJunior a răspuns (pentru Iunix):

Lauda te gura, ca ti-oi da friptura. Nici macar nu l-ai ajutat pe bietul om. Si crede-mă, pe nimeni nu intereseaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact asa sunt si eu, dar de cand m-am apucat de invatat o limba straina si sa dorm mai mult, stau mult mai bine cu memoria. Incearca sa iti gasesti un hobby nou, care sa necesite studiu zilnic.

| Doja a răspuns:

De fapt problema la tine nu e ca nu retii, ci ca nu inveti. Daca vrei sa tocesti atunci iti trebuie memorie. dar nu vei ramane cu nimic dupa examen.

Cea mai buna metoda este sa incerci sa intelegi ce se intampla in cursul respectiv, si sa gasesti aplicatiile practice pentru fiecare lucru pe care il inveti. Asa o sa si retii, si nici nu va trebui chestii inutile.

| Anon31241212 a răspuns:

Si eu la fel fac laughing)
E din cauza ca nu ai antrenament, dar si din cauza ca ceea ce incerci sa inveti nu te stimuleaza. Cu cat interesul fata de munca pe care o ai e mai mare, cu atat capacitatea de memorare e mai mare. Incearca sa faci totul in asa fel incat sa para atractiv. Scrie pe foaie de mai multe ori cu pixul si repeta.

| Xaya a răspuns:

Eu una fac la fel, dar in cazul meu se retin mai usor infornatiile. Incearca sa spui totul cu voce tare, trebuie sa intelegi lohic acelei definitii. Sa zicem ca de exemplu ai aria triunghiului la mate; te intrebi: de ce naiba este formula asta asa? de ce este supra 2? Si iti garantez ca vei retine mai usor, stiind bazele. Daca ai curiozitate iti va fi usor, insa daca lipseste interesul probabil vei ramane la a te chinuihappy

| BigSmokeJunior a răspuns:

Salut! Incearca a face lectia care o înveți chit mai distractiva pentru tine, si o sa vezi rezultate. Si eu eram la fel si m-a afectat foarte mult, deci eu te sfătuiesc sa schimb asta chit mai repede

| KarinArya a răspuns:

Bună! Așa fac și eu, este normal. Nu există aplicați pentru antrenarea memeorie. În cazul în care trebuie să faci un proiect pentru... încearcă să te gândești că dacă îl faci mai devreme vei și scăpa mai repede, la fel și cu temele, mai bine le faci mai devreme pentru a scăpa și a nu te gândi tot timpul le ele. În vacanță ar trebui să îți rogi părinți să îți dea câteva teste din ceea ce ai învățat, așa îți vei antrena și memeoria. Sper că te-am ajutat!