| Dannah a întrebat:

Vreau sa-mi dati idei de parole lungi si puternice! Nu vreau sa mi-o sparga cineva! Si apropo, chiar exista programe de spart parole? E legal sa faci asa ceva? Politia de ce nu face nimic?

17 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Primul caracter cind creezi o parola pune-l asa: apasa tasta shift si tasta dolar impreuna, iti va pleca spatiul un caracter ascuns, apoi elibereazale si scrie ce nume, zi nastere ai tu chef.Te asigur ca este cea mai tare combinatie.Succes

| Danyelusha a răspuns:

O parola buna, ca sa nu o poata sparge nimeni ar fi sa scrii anii in care sau nascut cele mai dragi persoane si initiala numelor lorwinking

| Danyelusha a răspuns:

Poti scrie terminatia anilor celor mai dragi persoane tie, de ex: anul este 1986 si tu scrii numai "86", si poti scrie initialele numelor celor de la care ai scris anii, spre ex: maria, dar tu scrii doar "ma". Dar toate astea de la mai multe persoane si ti le scrii si tu pe o foaie ca sa nu le uiti. Mult noroc si sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| Aleeeeeexandra a răspuns:

La parola iti poti pune orice atat timp cat nu o sa o uiti.ce vrei sa faca politia?laughing

| gigel68 a răspuns:

Pentru o parola puternica foloseste combinatii de litere mari si mici, cifre si un spatiu (daca permite site-ul) "d2A N5n78Ah" sau ceva de genul. pentru a tine minte parola poti folosi ca cifre anii de nastere (pe care ii scrii de la dreapta la stanga sau de la stanga la dreapta), numere de strazi, coduri postale, iar pentru litere, daca folosesti un cuvant, incearca sa-l scrii de la dreapta la stanga.
exista programe de spart parole, folosesc brute force (verifica orice cuvant posibil) si care folosesc un dictionar definit (cateva mii-milioane de cuvinte).
politia nu poate face nimic atat timp cat cel care a avut parola sparta nu face o plangere. iar ca sa faca o plangere trebuie sa existe o infractiune sau o paguba.
de ex daca iti sparge mail-ul poti face plangere pentru violarea secretului corespondentei. daca iti sparge parola e e-banking si iti ia o suma de bani, poti face pentru furt.

Răspuns utilizator avertizat
| xItsMe a răspuns:

O idee de parola:
Ia un nume de exemplu Ioana.
Ia un numar la intamplare de exemplu 45123 [ sa aiba mai multe cifre decat numele ]
Si acum: I4o5a1n2a3
In caz de ti.o sparge cineva, la intrebarea cheie sa fie :
Care e prietenul dvs. cel mai bun din copilarie?
Pune si tu un nr de telefon... Cel care vrea sa afle parola Nu prea cred ca o sa o ghiceasca prea curand.
Si programele de spart parola COSTA foarte mult. Si nu e legal... dar politia n-are ce sa.ti faca :]] DECAT DACA e parola unei FIRME [ nu orice parola de mess nu mai poate politia de ele ]
Sper ca te-am ajutat... funda? big grin

| Macelaru_Dragos_1999 a răspuns:

Sau mai usor poti sa pui un cuvant banal la care nu s ar gandi nici dracu rolling on the floor)

| Barbu_Timmi_1997 a răspuns:

Uite cateva idei de parole
qUR4cdSA
5nD6prUp
New3Hb95
8RYm7ErR
kFcBdPm3
SbVYPTws
KMABG7P5
kWA64qFj
TuKKLJRS
Azb3tjYn
u57knfrx
ukLksZF5
JPRhf6jJ
LpSra99t
xcJZxSbP
XKWbWpte
qnWS6QAj
VMYWdNex
NfAJUGft
zmsYcxer
ueACVeYg
jjWew6Zk
NacYGN5f
Gc47HZ5u
xVJ2YhjC
s8byuEcP
JzryQh8Y
vDpsRt7C
7dEdGGP6
EQwJ2KBc
PWPmYyA4
8VHd3PAY
CfgdJrLs
Kru4yVQb
PXV9nx4e
t8kgVemr
ArWwmpk4
yntH9k9w
j7mA9BdP
hUCk7Sdu
HqgTtd5p
UtFPcyPp
JRnGB3aW
WVZWFbZb
sgTeWeed
DSpeqm6W
LHTW8Hbh
RdNdZv67
weQ4F9aH
Sx7k9NmB
uyyUT5wy
Gn2eupMZ
waR2rPXs
PzcVnQ4u
9Ks2Hwjr
T4ECWggL
vVeSeVx9
RzSKFLEB
48wQPAQU
Av6HsTc5
9dQqy56w
fcTyvhSz
qa9FVVxR
htJtDBKy
Nx59uCYs
rJaXHXHz
pSqkBwFQ
UP3AZ9JR
UAe7sdpT
pyPPZjRR
ZGHrDSUj
4RYf5Way
X6xNBjFQ
bAWKfkQt
byhsCUaw
zFzQECNZ
7383bAMR
E8rjJRgU
gkfqcxFh
4AYp6N3C
bn6J54BV
5KF8nxut
ML47ZAm6
rHytYMy7
NQgGGJYm
MSQEdGYV
eUfdXrSb
meHkxdhR
FwC48kdx
jR5maeqY
EeQrZ75v
aAwD4DqW
k3TFDchm
ZSGc7rBz
Sq7KNa9B
pXZVcLYb
C9FDM74b
q4KpuRbc
GXXEFknS
4SyRR43E

| alessya106 a răspuns:

Dezarhiepisconstantinopolis. Eu pe asta o stiu de la gradinita...

| alessya106 a răspuns:

Sau poti pune multe litere si cifre

| Remus_Suciu_1967 a răspuns:

Vladescu sau alexandra

| Lazar_Aurel_1995 a răspuns:

Vreau sa im dati si mie o parola

| Băă_Narcii_1999 a răspuns:

Nustiuceparolasapuncanuamidei

| Alb_Ingerul_1994_wg7t a răspuns:

Uite idei de parole ar fi:
1.anul tau de nastere scris invers
2.Parola de la wifi (sigur nu o stie multi )
3. Loveyu
da exista acele parole si politia face tot posibilu doar ca sunt uni mai destepti decat politia
sper sa iti fie de ajutor ideile mele happy nerd)

| Olteanu_Florin_Si_Laur_1999 a răspuns:

Vreau sa-mi dati idei de parole lungi si puternice!