| JellyBean a întrebat:

Vreau sa-mi fac o cariera in it
Cu ce limbaj de programare ar trebui sa incep
Sau care imi va fi cel mai de folos

Dau funda happy

13 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

C, apoi C++.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca vrei sa iti incepi cariera direct cu un limbaj de programare eu iti sugerezi sa te lasi deja. Vrei sa inveti programare incepi cu scheme logice, pseudocod, inveti bazele programarii si ale calculatoarelor, inveti operatiile pe biti, inveti pricipiul de lucru al unui procesor si al unei memorii. Inveti structuri de date si algoritmi de baza precum sortarea sau cautarea.

Dupa ce ai trecut de astea incepi sa pui in practica printr un limbaj de programare.

De folos iti va fi cel de care este nevoie la un moment dat. Un prgogramator bun nu trebuie sa ai problema in a scrie cod in niciun limbaj, caci nu sintaxa conteaza ci modul de creare si gandire a algoritmului.

| monstrulet a răspuns (pentru suntserios):

Ori esti batran rau ori nu stii ce vorbesti.

| suntserios a răspuns (pentru monstrulet):

Nu prea stii cu ce se mananca programarea, asa e?
Da un argument pentru care raspunsul meu nu este unul corect.
A invata c++ asa cum sfatuiesti tu, a lua cod copy paste de pe net si pe urma sa te uiti la el si sa nu intelegi de ce nu merge nu inseamna sa fii programator ci doar o maimuta care stie ce inseamna c++. A fi programator inseamna mult peste a sti un limbaj de programare.

| monstrulet a răspuns (pentru suntserios):

Da, asa e. M-ai prins.
Deci manualele de c++ sunt inutile? ce tot zici acolo? poti sa te prinzi cum se programeaza si in alte limbaje daca faci unul.
Nu trebuie sa incepi cu diagrame logice pe pereti si operatii pe biti pe hartie. Asta e cea mai buna metoda sa faci persoana respectiva sa renunte.
Indiferent de cat pseudocod ai facut tu, nu o sa poti folosi orice limbaj in mod intuitiv ca sa iti rezolve problema. Cred ca cunosti vreo 3 limbaje de poti sa spui asa tampenii.

| suntserios a răspuns (pentru monstrulet):

Cum sa iti spun, spre deosebire de tine am trecut de mult de stadiul de manuale de liceu, ba chiar am terminat si o facultate in domeniu si stiu ce spun pentru ca deja de cativa ani pun in practica ceea ce am invatat si in realitate lucrurile nu stau ca in liceu in ceea ce priveste programarea.

Si degeaba stii tu sintaxa de c++ la perfectie daca atunci cand e vorba de realizat un algoritm te uiti pe pereti sau alegi cea mai ineficienta metoda.

| monstrulet a răspuns (pentru suntserios):

Vorbesti de parca in c++ nu rezolvi algoritmi. Crezi ca c++ inseamna sa te joci cu cout sau ce? Cum sa nu stii sa faci un algoritm. laughing
Daca tot zici ca ai terminat o facultate in domeniu, banuiesc ca stii ca nu exista numai limbaje imperative. Deci cum poti sa zici ca poti rezolva orice doar prin simplu fapt ca esti programator smecher?
Daca iti dau sa scrii o bucata de C++ in orice alt limbaj o sa iti fie usor? Vrei sa incercam?

| suntserios a răspuns (pentru monstrulet):

Nu ai prins idee, las-o balta. Totul a pornit de la faptul ca omul a cerut un sfat cum sa isi inceapa o cariera in IT, iar eu i am spus ca studierea programarii nu se incepe cu un limbaj de programare.
Algoritmul (sa zicem ala de sortare) este independent de limbaj, degeama stii c++, java, php, c# cand nu stii cum sa faci o banala sortare. Astea sunt lucrurile care le inveti primele, nu sitnaxa limbajului de programare.

| monstrulet a răspuns (pentru suntserios):

Studierea programarii cel mai bine se incepe cu un limbaj de programare. Ce te opreste sa implementezi sortearea in limbajul respectiv? Cu ce e mai bun pseudocodul sau schemele logice daca nu poti sa vezi cu ochii tai daca face ce trebuie algoritmu?
Si algoritmu ala nu este independent de limbaj, pentru ca nu exista numai limbaje imperative. Daca ai facut putin haskell sau orice alt limbaj functional ar trebui sa stii ca trebuie scrise si gandite intr-un mod total diferit fata de pseudocodu clasic facut in clasa 9-a.

| Shooter a răspuns:

C++ e cel mai folosit.

| xmadutssu a răspuns:

Pai ca sa iti faci o cariera din asta ar trebui sa faci niste cursuri autorizate, de la care sa ai o diploma sau o hartie la mana.De obicei nu te poti angaja doar daca stii sa lucrezi cu acel limbaj de programare.happy bafta!:*

| Ungureanu_Radu_1964 a răspuns:

Iti recomand din propria experienta sa incepi cu Python. E ul limbaj de incepatori dar poti face lucruri foarte tari. Dupa ce ai inceput sa iti dezvolti cunostintele Python, incepe C# versiunea de Visual Studio pe care o recomand este 2013. Poate o sa iti fie mai grru dar o sa te obisnuiesti cu limbajul si ca este mai logic decat pare. Cateva ponturi:1. Sa nu iti fie frica de cod. Multi cred ca este foarte complicata programarea si de aceea nu vor sa programeze. 2. Foloseste sololearn. E incredibil cat de usor e sa inveti programare!

| popnyna a răspuns:

Eu la profil de mate-info studiez C++, Html, Pseudocod si cam asa am inceput