| popescucarmen43 a întrebat:

Vreau sa-mi iau un laptop in rate de pe eMAG,mama are card la banca transilvania, acolo scrie 6 rate fara dobanda.Adica daca platesc cu cardul banca transilvania 6 rate is cu dobanda si 6 fara sau cum?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca iei, vei putea lua doar in 6 rate. Scrii acolo 6 rate si gata. Tu trebuie sa platesti minimum 10% (cred! Nu mai stiu bine dar iti vine o instintare cu suma minima de plata, prin posta) Tu platesti cat vrei peste suma minima si suma ramasa dupa 6 luni va avea o dobanda DAE este de 26, 77% anual. De exemplu daca mai ramai cu 1000 lei neplatiti dupa 6 luni platesti o suma de 267, 7 Lei intr-un an. Daca platesti in 6 luni platesti mai putin curca 130 lei. E mai complicat calculul dar aproximativ 130 lei ar fi. Acuma depinde si de suma ramasa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt 6 rate de toate nu 12.
Esti sigur ca mama ta are cardul de credit cerut de eMAG si nu doar un card de debit de la BT da?

| dannyel86 a răspuns:

Daca platesti produsul in 6 rate egale (adica imparti pretul de achizitie a laptopului la 6 si se extrage doar de 6 ori din contul bancar), atunci nu mai platesti dobanda.
Daca numarul e mai mare (de exemplu, 12 rate), atunci se plateste dobanda.